Szczyt NATO, poprzedzony posiedzeniem RBN, okrągły stół na temat prawa autorskiego i prace Senatu nad rządową propozycją oraz posiedzenia komisji ws ustaw o KRS, TK, a także projektów dot. prawa aborcyjnego – te tematy zdominują nadchodzące dni. Wygląda na to, że mimo wakacji, polityka przyspieszy – przed komisjami śledczymi mają stanąć m.in. Daniel Obajtek i Zbigniew Ziobro.

*****

Posiedzenie RBN. W poniedziałek rano Belwederze odbędzie się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie odbędzie się przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO w Waszyngtonie.

Zełenski w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami, przed szczytem NATO w Waszyngtonie prezydent Ukrainy ma pojawić się w Polsce. – Umówiliśmy się z prezydentem Zełenskim na rozmowę w Warszawie – napisał w social media premier Donald Tusk. Szczyt rozpoczyna się we wtorek, a więc ostatni możliwy termin to poniedziałek.

Ziobro i Obajtek przed komisją śledczą. We wtorek komisja śledcza ds. afery wizowej ma przesłuchać m.in. byłego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. W środę komisja śledcza ds. Pegasusa ma przesłuchać byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Szczyt NATO. Od wtorku do czwartku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Waszyngtonie. Ponadto marszałek Sejmu Szymon Hołownia weźmie udział w szczycie przewodniczących parlamentów państw NATO w Waszyngtonie.

Demonstracja z politykami PiS. – W najbliższy wtorek [9.07] o 17:30 tu pod Sejmem będzie demonstracja, na którą też zapraszamy, korzystamy z tej okazji, żeby zaprosić na tę demonstrację, demonstracja w sprawie praworządności w Polsce – powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej.

Rząd o prezydencji w V4. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się programem polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4) 1.07.2024-30.06.2025, a także projektem nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Okrągły stół na temat prawa autorskiego. – Władza nie powinna kupować przychylności mediów, media z władzą robić dwuznacznych interesów a big techy wykorzystywać autorów i wydawców. Jest o czym rozmawiać. Zapraszam wspólnie z Małgorzatą Kidawą-Błońską organizatorów protestu do centrum “Dialog”, środa, godzina 13 – napisał na Twitterze premier Donald Tusk. Tematem spotkania będzie nowelizacja ustawy, która wdraża unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market).

Senat o prawach autorskich. Dzień przed wspomnianymi konsultacjami, nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zajmie się senacka komisja kultury i środków przekazu. Sam Senat ma rozpatrzyć rządową propozycję w środę bądź czwartek na dwudniowym posiedzeniu.

Komisja o aborcji. We wtorek podczas posiedzenia komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży odbędzie się dyskusja nad trzema projektami – dwa firmowane przez KO i jeden przez Lewicę.

Komisja o TK. Także we wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzy zgłoszony przez większość parlamentarną projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wraz z przepisami wprowadzającymi. Propozycje wpłynęły do Sejmu w marcu, a w kwietniu odbyło się I czytanie.

Komisja o KRS. W czwartek komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzy uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – w praktyce pozwoli to na głosowanie poprawek izby wyższej do tej ustawy, co niewykluczone, że nastąpi już na tegotygodniowym posiedzeniu. Poprawki Senatu czekają na rozpatrzenie od 9 maja.

Sejm o prawie aborcyjnym. Podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia Sejm zajmie się – w ramach II czytania – zgłoszonym przez Lewicę projektem dot. częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z terminacją ciąży, całkowitego wyłączenia przestępności przerywania ciąży do jej 12 tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.

Sejm o Romanowskim. Na wspomnianym posiedzeniu Sejm ma zająć się także wnioskiem Prokuratora Krajowego o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Marcina Romanowskiego.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP