Polska polityka w najbliższych dniach będzie koncentrować się na wizycie prezydenta Dudy w Chinach, a także na rozpoczynającym się w połowie tygodnia posiedzeniu Sejmu, podczas którego może zapaść decyzja o uchyleniu immunitetu Michałowi Wosiowi. W tygodniu zbiera się także Senat, a nadzwyczajna komisja zajmie się projektem Lewicy dot. prawa aborcyjnego.

*****

Duda w Chinach. W nadchodzącym tygodniu prezydent Andrzej Duda będzie kontynuować wizytę w USA, gdzie będzie rozmawiać m.in. z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Jak zapowiedziała głowa państwa, wśród tematów rozmów pojawią się kwestie gospodarcze oraz pokoju na Ukrainie.

Decyzje ws przyszłości Lewicy. – Rada Krajowa Partii Razem zobowiązała przewodniczących partii do pilnego spotkania z władzami Nowej Lewicy i dała im mandat do rozmów na temat przyszłości klubu. Rada uzależnia dalszą współpracę Razem w ramach Koalicyjnego Klubu Lewicy od wyników tych rozmów – poinformowano w komunikacie.

Komisja o aborcji. We wtorek sejmowa komisja nadzwyczajna rozpatrzy zgłoszony przez Lewicę projekt zmiany Kodeksu karnego – w praktyce jest to propozycja zakładająca częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z terminacją ciąży, a także całkowite wyłączenie przestępności przerywania ciąży do jej 12 tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenie karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu

Komisja o immunitecie Wosia i Szłapki. W środę sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zaopiniuje wniosek Adama Szłapki o zrzeczeniu się immunitetu, a także rozpatrzy wniosek prokuratora krajowego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Michała Wosia.

Posiedzenie Sejmu. W aktualnym porządku obrad rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu nie ma na razie politycznych projektów – ale niewykluczone, że posłowie zajmą się wspomnianym wnioskiem o uchylenie immunitetu Michałowi Wosiowi. Przed wyborami marszałek Hołownia sugerował bowiem, że ta sprawa zostanie zakończona do końca czerwca.

Senat o głosowaniu korespondencyjnym. W środę i czwartek odbędzie się 14. posiedzenie Senatu. Zaplanowano na nim rozpatrzenie nowelizacji kodeksu wyborczego, umożliwiającej głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego wszystkim wyborcom w kraju i za granicą.

Rada Europejska. W czwartek i piątek premier Donald Tusk weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, podczas którego będą kontynuowane rozmowy na temat obsady unijnych stanowisk.

Fot. Marek Borawski/KPRP