Ten tydzień, skrócony ze względu na Boże Ciało, to jednocześnie ostatni pełny tydzień kampanii – w przyszły weekend będzie już obowiązywać. Na chwilę obecną dokładne kampanijne plany poszczególnych ugrupowań nie są znane, ale wiadomo, że trasę po kraju będą kontynuować m.in. politycy PiS.

Rząd ma przedstawić szczegóły “Tarczy Wschód”, komisja śledcza ds. afery wizowej przesłucha Daniela Obajtka oraz Mateusza Morawieckiego, TK zajmie się uchwałą Sejmu – tego, w którym większość ma tzw. koalicja 15 października – a w trasę po kraju powróci prezydent Duda.

*****

Szczegóły “Tarczy Wschód”. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, na poniedziałek zaplanowana jest prezentacja Narodowego Planu Obrony i Odstraszania „Tarcza Wschód” w siedzibie Sztabu Generalnego – na poranek zaplanowano konferencję z udziałem wicepremiera Kosiniaka-Kamysza i wiceministra Tomczyka.

PiS i Lewica w trasie. Na poniedziałek zaplanowano konferencję prasową z udziałem wiceprezesa PiS Mateusza Morawieckiego oraz europosła Adama Bielana. Także w poniedziałek Mariusz Błaszczak będzie przebywać na Dolnym Śląsku, a Beata Szydło – na Śląsku. Z kolei Lewica na poniedziałek zaplanowała konferencję w Piotrkowie Trybunalskim z udziałem m.in. Włodzimierza Czarzastego i Marka Belki.

Rząd o zakazie mowy nienawiści. Rząd o Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem zmian w Kodeksie karnym – mówił o nim kilka dni temu wiceminister Śmiszek – zakładającym wprowadzenie zakazu mowy nienawiści. W porządku obrad jest też projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 roku – czyli tzw. 14. emerytury.

TK o uchwale Sejmu. We wtorek Trybunał Konstytucyjny – na wniosek grupy posłów PiS – zajmie się uchwałą Sejmu w sprawie “usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego”. Sprawa zostanie rozpatrzona w trzyosobowym składzie – Bogdan Święczkowski, Stanisław Piotrowicz i Bartłomiej Sochański.

Obajtek i Morawiecki przed komisją śledczą. We wtorek komisja śledcza ds. afery wizowej ma przesłuchać byłego prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, a także byłego prezesa grupy Azoty Tomasza Hinca. Na środę przed tą samą komisją zaplanowano przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego.

Duda w Wielkopolsce. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Turku, Koninie i Przedczu. We wtorek Para Prezydencka spotka się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z dziećmi z całej Polski, które zapoznają się z zasadami bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku oraz właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia.

Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości. W środę ma zostać przedstawione podsumowanie działań ws. Funduszu Sprawiedliwości i wyniki audytu – co kilka dni temu zapowiedział minister Adam Bodnar, dając do zrozumienia, że wnioski o uchylenie immunitetów także są przygotowywane.

Fot. Sejm