Obrady Sejmu – jak można przypuszczać – zdominuje najbliższe kilka dni w polityce. Zgodnie z zapowiedziami, posłowie podczas posiedzenia mają zająć się projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego. Sejm zajmie się też sześcioma obywatelskimi projektami, w drugiej połowie tygodnia będzie obrad także Senat.

Para Prezydencka na cały najbliższy tydzień udała się z wizytą do Afryki, ponadto przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych stawi się były szef KPRM Michał DWorczyk, w planie jest też posiedzenie RPP i konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

*****

Duda w Afryce. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizyty państwowe w Kenii – w poniedziałek i wtorek, a następnie w Rwandzie – od wtorku do czwartku – oraz w Tanzanii – w czwartek i piątek. Jak poinformowała głowa państwa, planowane jest podpisanie dziewięciu umów bilateralnych.

Dworczyk przed komisją śledczą. W poniedziałek rano komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego szefa Kancelarii Premiera Michał Dworczyka.

Posiedzenie RPP. We wtorek i w środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – można spodziewać się decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na zmienionym poziomie. Zapewne w czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP ADama Glapińskiego.

Sejm o obywatelskich projektach. W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się sześcioma obywatelskimi projektami ustaw – jedna z propozycji to “Tak dla rodziny, nie dla gender”, inna dotyczy “ochrony własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego”, jeszcze kolejna – dotyczy wprowadzenia renty wdowiej.

Sejm o TK. Według zapowiedzi liderów koalicji rządzącej, na wspomnianym posiedzeniu Sejm może zająć się uchwałami ws. TK. Mówił o tym ostatnio choćby Robert Biedroń. – Myślę, że w ciągu najbliższych dni państwo zobaczycie zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Bardzo ufam w intuicję, w umiejętności pana ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Myślę, że będą konkretne działania dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Decyzje polityczne już zapadły – zaznaczył współprzewodniczący Nowej Lewicy w TVN24.

Senat. W środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie izby wyższej. W porządku obrad m.in. informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2022 roku czy informacja o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej.

Fot. Sejm