Nadchodzący tydzień w polityce to posiedzenie Sejmu – które pierwotnie miało odbyć się w mjającym tygodni – i choć głównym tematem obrad ma być budżet państwa na ten rok, to można spodziewać się, że dyskusja będzie ogniskować się także wokół sporu w prokuraturze. Posłowie zajmą się też wnioskami o odwołanie ministra Sienkiewicza oraz marszałka Bosaka.

Na początku tygodnia prezydent Andrzej Duda spotka się z premierem Donaldem Tuskiem oraz z prokuratorem Dariuszem Barskim, a sejmowa komisja zajmie się immunitetem Grzegorza Brauna. Następnie głowa państwa uda się do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne.

TK z kolei zajmie się przepisami umożliwiającymi likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji, a także – kolejny raz, tym razem na wniosek senatorów PiS – przepisami dot. postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

*****

Spotkanie Duda-Barski. – W poniedziałek w godzinach porannych w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie, na które prezydent Andrzej Duda zaprosił prokuratora krajowego Dariusza Barskiego wraz ze współpracownikami, żeby porozmawiać o tym, co się wydarzyło, czyli próbie zamachu na niezależną prokuraturę. To jest bardzo poważna sytuacja kryzysu w państwie – poinformował w Polsat News minister Wojciech Kolarski.

Spotkanie Duda-Tusk. – Zwróciłem się o to spotkanie, żeby dokładnie o tym porozmawiać i ono się odbędzie w poniedziałek o godzinie 11. Udam się do pana prezydenta, m.in. żeby rozmawiać o szczegółach i o charakterze mojej misji, bo w najbliższych dniach będę w Kijowie – zapowiedział Donald Tusk w trakcie wywiadu dla TVN, Polsatu i TVP.

Komisja o immunitecie Brauna. W poniedziałek sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wniosek Prokuratora Okręgowego w Warszawie z 9 stycznia 2024 roku, uzupełnionego 10 stycznia, o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Grzegorza Brauna.

TK o mediach publicznych. We wtorek, na wniosek posłów PiS, odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dot. przepisów m.in. umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. W ubiegłym roku TK wydał też postanowienie zabezpieczające zakazujące takich działań. Rozprawa odbędzie się w 5-osobowym składzie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą sprawy ma być sędzia Krystyna Pawłowicz.

Sejm o budżecie. Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu – które pierwotnie było zaplanowane na ubiegły tydzień – odbędzie się II czytanie projektu ustawy budżetowej na 2024 rok, a następnie, w czwartek, dojdzie do głosowania nad przyjęciem najważniejszej ustawy w roku – dlatego posiedzenie, jak co roku, zostało podzielone na dwie części.

Sejm o komisji śledczej. Sejm na wspomnianym posiedzeniu zajmie się także powołaniem komisji śledczej ds. Pegasusa – to ostatni z trzech rozpatrywanych projektów. W porządku obrad jest też powołanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Sejm o wotum wobec Sienkiewicza i odwołaniu Bosaka. Posłowie mają zająć się także zgłoszonym przez PiS wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, a także wnioskiem o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Duda w Davos. Od wtorku do czwartku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W planie są m.in. spotkania z sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jurovą czy z prezydentami Litwy, Łotwy i Chorwacji, udział w debatach oraz w otwarciu wystawy nt. rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

TK znów o Glapińskim. W czwartek – tym razem na wniosek grupy senatorów PiS – odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dot. procedura pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP – w praktyce chodzi o ustawę o Trybunale Stanu. Rozprawa odbędzie się w 5 osobowym składzie, jej przewodniczącą jest Julia Przyłębska.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpocznie się posiedzenie izby wyższej, które będzie kontynuowane w kolejnym tygodniu – pierwotnie senatorowie mieli w tym tygodniu zająć się budżetem, ale posiedzenie Sejmu zostało przesunięte.

Fot. Sejm