Polityka w najbliższych dniach mocno przyspieszy – pierwszy raz w tym roku zbierze się Sejm, który zajmie się projektem ustawy budżetowej na ten rok, powołaniem kolejnej komisji śledczej, wnioskiem o odwołanie ministra Sienkiewicza, a przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych stanie Jarosław Gowin.

W trakcie obrad, protest przed budynkiem Sejmu organizuje PiS – pod hasłem “Protest Wolnych Polaków”, TK zajmie się procedurą pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP, a RPP zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, po którym zapewne odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP.

Koniec tygodnia to wielki wiec w Gdańsku w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza z udziałem premiera Donalda Tuska.

*****

Gowin przed komisją śledczą. We wtorek sejmowa komisja śledcza ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego wicepremiera oraz ministra nauki Jarosława Gowina. Będzie to pierwsze przesłuchanie przez tę komisję.

Sejm o budżecie. Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu odbędzie się II czytanie projektu ustawy budżetowej na 2024 rok, a następnie, w piątek, dojdzie do głosowania nad przyjęciem najważniejszej ustawy w roku – dlatego posiedzenie, jak co roku, zostało podzielone na dwie części.

Sejm o komisji śledczej. Sejm na wspomnianym posiedzeniu zajmie się także powołaniem komisji śledczej ds. Pegasusa – to ostatni z trzech rozpatrywanych projektów. W porządku obrad jest też powołanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Sejm o wotum wobec Sienkiewicza. Posłowie mogą zająć się także zgłoszonym przez PiS wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Wniosek musi być rozpatrzony na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu, ale we wtorek zbiera się komisja w tej sprawie, co sugeruje, że do rozpatrzenia dojdzie w nadchodzącym tygodniu.

Izba Pracy SN o mandatach Kamińskiego i Wąsika. W środę rano Izba Pracy SN rozpozna odwołania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od postanowienia marszałka Sejmu w sprawie wygaśnięcia mandatów poselskich. Z kolei w poniedziałek i we wtorek Szymon Hołownia – jak zapowiedział dyrektor generalny marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski – odbędzie szereg spotkań o charakterze konsultacyjnym z m.in. ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym, RPO i przewodniczącym PKW.

Posiedzenie RPP. W poniedziałek i wtorek odbędzie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego może zapaść decyzja dot. stóp procentowych – choć, jak się wydaje, najbardziej prawdopodobny scenariusz to pozostawienie ich na niezmienionym poziomie. Zapewne dzień później, w środę, odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Protest PiS. W czwartek przed Sejmem odbędzie się organizowany przez PiS “Protest Wolnych Polaków”. – Wzywamy wszystkich, którym bliskie są ideały wolności, by wzięli udział w Proteście Wolnych Polaków! Zabierzcie biało-czerwone flagi, swoje Rodziny, znajomych, sąsiadów. Bądźmy razem 11 stycznia! – zachęcają organizatorzy.

TK o NBP. W czwartek – na wniosek grupy posłów PiS – odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dot. procedura pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP – w praktyce chodzi o ustawę o Trybunale Stanu. Rozprawa odbędzie się w 5 osobowym składzie, jej przewodniczącą jest Julia Przyłębska.

Tusk w Gdańsku. W sobotę premier Donald Tusk weźmie udział w wielkim wiecu w Gdańsku w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza. – Chcielibyśmy, żeby pamięć o zabójstwie Pawła Adamowicza była inspiracją do przodu a nie tylko hołdem zmarłemu prezydentowi – powiedział szef rządu.

Fot. 300POLITYKA