Ostatnie dni przed świętami to przede wszystkim trzydniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego dojdzie do rozpatrzenia projektu ustawy budżetowej na 2024 rok, posłowie ponadto powołają kolejną komisję śledczą oraz wybiorą prezydium – do spraw wyborów kopertowych. Kalendarze prezydenta i premiera na ten tydzień na chwilę obecną niei są znane.

*****

Sejm o komisjach śledczych. Sejm wznowi obrady we wtorek w ciągu dni – wtedy odbędzie się II czytanie projektu uchwały o powołaniu komisji śledczej do zbadania tzw. afery wizowej. Do głosowania dojdzie tuż po zakończeniu rozpatrywania tego punktu, więc wszystko wskazuje na to, że do powołania komisji dojdzie tego samego dnia. Z kolei w środę posłowie zajmą się kolejnym projektem w sprawie komisji śledczej – do spraw Pegasusa.

Sejm o budżecie. W czwartek Sejm zajmie się, w ramach I czytania, projektem ustawy budżetowej na 2024 rok wraz z tzw. przepisami ustawy okołobudżetowej. Dyskusja nad najważniejszym projektem w roku – w razie jego nieprzyjęcia, prezydent mógłby rozpisać wybory – potrwa przez zasadniczą część dnia, a następnie projekt trafi do dalszych prac w komisji.

Wybór członków PKW i komisji śledczej. W czwartek w bloku głosowań dojdzie do wyboru członków Państwowej Komisji Wyborczej, a także do wyboru składu osobowego drugiej komisji śledczej – w sprawie wspomnianej afery wizowej. Ponadto we wtorek zbierze się inna komisja śledcza – ds. wyborów kopertowych – by wybrać prezydium.

Fot. Sejm