Polityczny tydzień zdominują poniedziałkowe i wtorkowe obrady Sejmu podczas których swoje expose wygłoszą najpierw premier Morawiecki, a następnie nowy premier Donald Tusk. Ponadto Sejm powoła skład osobowy pierwszej komisji śledczej oraz – najpewniej – drugą komisję śledczą.

Do zaprzysiężenia nowego rządu przez prezydenta dojdzie najpewniej w środę – w ubiegłym tygodniu taki termin podawał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Najpewniej już nowy premier uda się na szczyt UE-Bałkany Zachodnie, a następnie na posiedzenie Rady Europejskiej.

Ten tydzień to także długo odwlekana rozprawa TK ws nowelizacji ustawy o SN – to właśnie te zmiany miały odblokować na początku roku środki z KPO. Trybunał ma także ogłosić wyrok w sprawie wniosku Zbigniewa Ziobry – chodzi, mówiąc w skrócie, o kary nakładane na Polskę przez TSUE.

*****

Expose Morawieckiego. W poniedziałek o 10:00 premier Mateusz Morawiecki przedstawi w Sejmie program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania – czyli tzw. expose. Debata potrwa, według planu, do 15:00 – wtedy odbędzie się głosowanie.

Wybór nowego premiera. Po głosowaniu – po braku uzyskania wotum zaufania – zostanie ogłoszona przerwa w sprawie zgłaszania kandydatur na nowego premiera. O 16:30 dojdzie do wyboru nowego premiera – głosowanie zaplanowano na 18:45.

Expose Tuska. Następnego dnia, we wtorek o 9:00, nowy premier Donald Tusk przedstawi program działania oraz składu Rady Ministrów – czyli expose. Debata potrwa do 15:00, następnie odbędą się głosowania – Sejm wybierze także skład osobowy pierwszej komisji śledczej do spraw zbadania tzw. wyborów kopertowych.

Sejm o kolejnej komisji śledczej. We wtorek o 15:15 rozpocznie się II czytanie projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania tzw. afery wizowej. Kolejny punkt to II czytanie projektu nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz blok głosowań o 18:30, co w praktyce oznacza, iż tego dnia Sejm powoła najpewniej wspomnianą drugą komisję śledczą.

Wyrok TK ws. wniosku Ziobry. Po kolejnym odwołaniu terminu, na poniedziałek na 11:00 zaplanowano ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego – na wniosek prokuratora generalnego – w sprawie zgodności z Konstytucją unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę okresowe kary finansowe za zignorowanie orzeczeń dotyczących kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

Rozprawa TK ws ustawy o SN. Także w poniedziałek o 12:00 ma odbyć się – na wniosek prezydenta – rozprawa w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W praktyce ustawa cofająca w części zmiany w sądownictwie była potrzebna do odblokowania pieniędzy z KPO, ale Andrzej Duda na początku roku odmówił jej podpisania. Rozprawa miała odbyć się kilkukrotnie, ale była odwoływana z powodu braku wymagającej liczby sędziów.

Prezydent w Szwajcarii. We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę w Szwajcarii w związku z udziałem w Spotkaniu Wysokiego Szczebla z okazji 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Posiedzenie Senatu. W środę o 11:00 rozpocznie się jednodniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad – na chwilę obecną – II czytanie projektu uchwały w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego oraz II Czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu Senatu.

Szczyt Rady Europejskiej. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, w którym udział weźmie najpewniej nowy premier Donald Tusk. Wcześniej, w środę, odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie.

Fot. Sejm