Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg obrad Sejmu – w planie prac między innymi powołanie pierwszej komisji śledczej, zmiany w regulaminie izby a także przepisy dot. zamrożenia cen energii na przyszły rok, w tym kontrowersyjne zapisy nazywane już przez PiS lex Kloska.

Rada Polityki Pieniężnej zbierze się na ostatnim w tym roku posiedzeniu, prezydent Duda uda się na Śląsk, a Trybunał Konstytucyjny ma w planie ogłoszenie wyroku w sprawie wniosku Zbigniewa Ziobry. Mówiąc w skrócie, chodzi o kary nakładane na Polskę przez TSUE.

*****

Błaszczak o ustawie wiatrakowej. W poniedziałek przy farmie wiatrowej w okolicy Grajewa odbędzie się konferencja Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami samorządów na temat projektu ustawy Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 zakładającej – jak twierdzą organizatorzy – “wywłaszczenia mieszkańców pod budowę wiatraków”.

Prezydent na Śląsku. W poniedziałek, w dniu św. Barbary, prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Jaworznie i Gliwicach. W planie jest złożenie wiązanki przed pomnikiem św. Barbary oraz spotkanie z ratownikami górniczymi, uczestniczącymi w zeszłotygodniowej akcji ratowniczej oraz udział w uroczystości z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

RPP o stopach procentowych. We wtorek i środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego może zapaść decyzja w sprawie stóp procentowych. W planie jest także tradycyjna konferencja prasowa prezesa NBP adama Glapińskiego. Będzie to ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

Wyrok TK ws. wniosku Ziobry. Po odwołaniu zeszłotygodniowego terminu, na wtorek zaplanowano ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego – na wniosek prokuratora generalnego – w sprawie zgodności z Konstytucją unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę okresowe kary finansowe za zignorowanie orzeczeń dotyczących kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

Sejm o cenach energii i wiatrakach. W środę – w pierwszym dniu posiedzenia – Sejm zajmie się dwoma projektami, rządowym i poselskim, dotyczącymi zamrożenia cen energii w 2024 roku. Drugi z wspomnianych projektów zawiera też przepisy, które PiS nazwało już lex Kloska,

Sejm o zmianach w regulaminie. W środowy wieczór odbędzie się I czytanie przedstawionego przez prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu izby. Na chwilę obecną nie wiadomo, co znajdzie się w propozycji, gdyż ta nie została opublikowana, ale zmiany w regulaminie sugerował już jakiś czas temu marszałek Szymon Hołownia.

Sejm o komisji śledczej. Na czwartkowy poranek zaplanowano II czytanie projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej ds. tzw. wyborów kopertowych. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwsza komisja śledcza, którą powoła Sejm tej kadencji, bo w aktualnym harmonogramie nie ma II czytań dwóch pozostałych projektów. Ponadto w planie jest wybór przewodniczącego tzw. komisji ds. pedofilii.

Fot. 300POLITYKA