Zaprzysiężenie rządu premiera Morawieckiego przez prezydenta Dudę oraz dalszy ciąg obrad Sejmu – w tym powołanie trzech komisji śledczych oraz prawdopodobne przegłosowanie obywatelskiego projektu ustawy dot. refundacji in vitro – to najważniejsze wydarzenia nadchodzących dni w polityce.

Ponadto TK ogłosi wyrok w sprawie wniosku Zbigniewa Ziobry dot. kar TSUE, Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu, a Para Prezydencka weźmie udział w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

*****

Zaprzysiężenie rządu Morawieckiego. W poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który – zgodnie z Konstytucją – będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie.

Prezydent z osobami niepełnosprawnymi. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Z kolei we wtorek prezydent weźmie udział w XX Kongresie Gmin Wiejskich w 30. rocznicę reaktywowania Związku Gmin Wiejskich RP.

Sejm o in vitro. Sejm wznowi obrady we wtorek – w dalszym ciągu będzie to I posiedzenie – od bloku, w trakcie którego będzie głosowany wniosek o odrzucenie w I czytaniu obywatelskiego projektu ustawy zakładającego wprowadzenie refundacji in vitro. Następnie odbędą się prace w komisji zdrowia, a już w środę II czytanie, co w praktyce oznacza, że propozycja może zostać przegłosowana w najbliższym tygodniu.

Sejm o komisjach śledczych. Także we wtorek odbędą się I czytania trzech projektów uchwał o powołanie komisji śledczych – dotyczących wyborów kopertowych, Pegasusa oraz afery wizowej. Debata w tej sprawie potrwa zasadniczą część dnia – według obecnego harmonogramu do północy.

Sejm o lex Tusk i RPD. Na środę zaplanowano odwołanie członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 – częściej nazywaną komisją weryfikacyjną czy też lex Tusk. Wcześniej odbędzie się I czytanie kolejnego obywatelskiego projektu – zakładającego podwyżki dla m.in. pielęgniarek.

Sejm o Rzeczniku Praw Dziecka. We wtorek, we wspomnianym bloku głosowań, dojdzie także do wyboru Rzecznika Praw Dziecka. Kandydatem zgłoszonym przez klub Koalicji Obywatelskiej na to stanowisko jest Monika Horna-Cieślak.

Sejm o niedzielach handlowych. Sejm zajmie się także dwoma projektami – rządowym oraz Trzeciej Drogi – dotyczącymi zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z propozycją PiS, w Wigilię sklepy byłyby zamknięte, w zamian za to dodatkowa, choć niepełna, niedziela handlowa byłaby przesunięta na 10 grudnia. Polska 2050 z kolei proponuje, aby niedziele, w które wypada Wigilia, zostały objęte zakazem handlu. W zamian sklepy miałyby być otwarte we dwie poprzednie.

Drugie posiedzenie Senatu. W środę i czwartek odbędzie się 2. posiedzenie Senatu – w porządku obrad m.in. zmiany w regulaminie, powołanie stałych komisji, wybór przewodniczących, a także wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Wyrok TK ws. wniosku Ziobry. Na czwartek zaplanowano ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego – na wniosek prokuratora generalnego – w sprawie zgodności z Konstytucją unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę okresowe kary finansowe za zignorowanie orzeczeń dotyczących kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

GUS o PKB. W czwartek Główny Urząd Statystyczny poda wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2023 roku.

Fot. Sejm