Kontynuacja obrad Sejmu to wydarzenie, które będzie uważnie obserwowane w tym tygodniu – w harmonogramie, na chwilę obecną, znajduje się co prawda tylko wybór składów sejmowych komisji, ale można wyobrazić sobie, że rządząca większość zdecyduje się o złożeniu choćby projektów uchwał ws. sędziów TK czy też wyroku dot. aborcji.

Ten tydzień to także zmiany na stanowisku szefa Kancelarii Sejmu – w tej sprawie zbierze się komisja, wizyta prezydenta Finlandii czy udział prezydenta Dudy w szczycie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Ponadto w najbliższych dniach kończy się kadencja szefa KNF, a TK

*****

Wizyta prezydenta Finlandii. W poniedziałek i wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Finlandii Sauli Niinisto z małżonką. W planie m.in. prezydenckie spotkania w wąskim gronie oraz rozmowy i briefing dla mediów. Oprócz prezydenta Dudy, odbędą się także spotkania z marszałkiem Sejmu i Senatu, a w drugim dniu – wizyta na Uniwersytecie Warszawskim i spotkanie ze studentami.

Konferencja o wsparciu Ukrainy. W poniedziałek w Kancelarii Premiera odbędzie się V edycja Konferencji Warszawskiej – Stałej Roboczej Konferencji Przeglądowej Wsparcia Ukrainy.

Kontynuacja obrad Sejmu. We wtorek Sejm wznowi posiedzenie – w aktualnym harmonogramie obrad jest tylko godzinny blok głosowań, w trakcie którego ma dojść do wyboru składu osobowego komisji sejmowych, łącznie z komisjami ds. UE, etyki poselskiej oraz ds. służb specjalnych.

Zmiany w Kancelarii Sejmu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, we wtorek zbierze się sejmowa komisja regulaminowa, by zaopiniować dla marszałka Sejmu dwa wnioski – pierwszy dotyczy odwołania Agnieszki Kaczmarskiej ze stanowiska szefa Kancelarii Sejmu, drugi – powołania na to stanowisko Jacka Cichockiego. Zgodnie z regulaminem, marszałek powołuje i odwołuje szefa Kancelarii Sejmu, po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Duda na spotkaniu prezydentów V4. We wtorek i w środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w Pradze w Czechach. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

TK o wniosku Ziobry. Na wtorek zaplanowano rozprawę Trybunału Konstytucyjnego – na wniosek prokuratora generalnego – w sprawie zgodności z Konstytucją unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę okresowe kary finansowe za zignorowanie orzeczeń dotyczących kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

Koniec kadencji szefa KNF. W czwartek upływa kadencja obecnego szefa KNF Jacka Jastrzębskiego. W ubiegłym tygodniu premier Morawiecki zapowiedział że decyzja w sprawie powołania jego następcy zapadnie w ciągu najbliższego tygodnia.

Fot. Sejm