Inauguracyjne posiedzenie parlamentu – w tym wybór marszałków obu izb – i desygnowanie premiera to najważniejsze wydarzenia nadchodzącego tygodnia w polityce. Zgodnie z umową koalicyjną, izbą niższą pokieruje Szymon Hołownia, a wyższą – Małgorzata Kidawa-Błońska. Ponadto już na początku tygodnia zbierze się Rada Krajowa PO, a w środę TK zajmie się tzw. czerwcowymi emeryturami.

*****

Rada Krajowa PO. W poniedziałek rano w Warszawie odbędzie się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Tematem posiedzenia – jak można przypuszczać – będzie zatwierdzenie umowy koalicyjnej.

Inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu. W poniedziałkowe południe marszałek senior Marek Sawicki otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie wybrani w wyborach złożą ślubowanie, podejmą też pierwsze ważne decyzje, m.in. wybiorą marszałka Sejmu. Z kolei pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji rozpocznie się o 16:00 – wtedy nastąpią ślubowania, a także wybór marszałka i wicemarszałków.

Desygnacja premiera. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda oficjalnie nominuje Prezesa Rady Ministrów – zgodnie z zapowiedzią, będzie to Mateusz Morawiecki. Konstytucja mówi iż prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.

TK o czerwcowych emeryturach. W środę ma odbyć się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca tzw. emerytur czerwcowych – pierwotnie miało do niej dojść w ubiegłym tygodniu. Według prognoz, negatywny dla rządu wyrok może kosztować budżet państwa 2,8 mld zł.

Fot. Sejm