Przyjęcie przez rząd pytań przez rząd, a następnie przegłosowanie wniosku o referendum przez Sejm będzie zapewne jednym z ważniejszych wydarzeń w polityce.

Początek tygodnia zdominują wydarzenia związane z obchodami święta Wojska Polskiego, na czele z defiladą wojskową.

Opozycja ma w końcu ogłosić tzw. pakt senacki, a na trasę po kraju powrócą urzędujący premier oraz lider opozycji. Ponadto w weekend odbędzie się konwencja Lewicy.

*****

Sejm o referendum. W poniedziałek – jak zapowiedział premier Morawiecki – rząd przyjmie pełne brzmienie wszystkich pytań referendalnych. Sejm wnioskiem zajmie się na tegotygodniowym posiedzeniu. Rozpatrzenie tego punktu oraz głosowanie zaplanowano na czwartek.

Pikniki wojskowe. W poniedziałek wicepremier Jarosław Kaczyński będzie uczestniczyć w pikniku wojskowym „Silna Biało-Czerwona” w Uniejowie, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek weźmie udział w otwarciu pikniku wojskowego w Złotoryi.

Defilada 15 sierpnia. W poniedziałek i wtorek odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego – najważniejszym wydarzeniem będzie wtorkowa defilada “Silna Biało-Czerwona”. – To będzie piękny dzień, piękne wydarzenie, piękne uczczenie wielkiej rocznicy naszego narodu, a przede wszystkim naszej armii. To dzień Wojska Polskiego – mówił Jarosław Kaczyński.

Wizyta prezydenta Łotwy. W środę wizytę roboczą w Polsce złoży prezydent Łotwy Edgars Rinkevics. Wiadomo, że w planie jest spotkanie z prezydentem Dudą, ale dokładny plan wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Pakt senacki. – W najbliższy czwartek podpiszemy pakt senacki. Jesteśmy gotowi do tego, żeby wystawić naszą listę kandydatów i kandydatek do Senatu […] Podpisanie paktu stanie się ciałem w najbliższy czwartek w Warszawie – powiedział Robert Biedroń na konferencji prasowej w Gdańsku.

Morawiecki w trasie. Jak słyszymy od współpracowników szefa rządu, w piątek premier Mateusz Morawiecki ma zaplanowane spotkanie w Gorlicach w województwie małopolskim.

Tusk też w trasie. W nadchodzącym tygodniu lider opozycji będzie kontynuować objazd po kraju. W piątek we Włocławku odbędzie się otwarte spotkanie z Donaldem Tuskiem.

Konwencja Lewicy. Podczas sobotniej konwencji liderki i liderzy Lewicy przedstawią założenia programowe na czas kampanii wyborczej i plan, z którym Lewica idzie do wyborów. Przedstawiciele klubu parlamentarnego podsumują cztery lata obecności w Sejmie i swój dorobek polityczny ostatniej kadencji. Konwencja odbędzie się w Warszawie.

Fot. Twitter/PiS