Najważniejszym politycznym wydarzeniem tego tygodnia będzie ogłoszenie wyborów parlamentarnych – prezydent może zrobić to już na początku tygodnia. Ponadto Andrzej Duda w obecności premiera podpisze ustawę o 800+ – jedną z flagowych zapowiedzi partii rządzącej. Donald Tusk i Szymon Hołownia powrocą na prekampanijny szlak, a prezydent Duda uda się do Korei.

*****

Podpisanie ustawy o 800+. W poniedziałek w Tarczynie prezydent Andrzej Duda – w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i Marleny Maląg – podpisze nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zakładającą waloryzację 500+ na 800+.

Możliwe ogłoszenie wyborów. Być może w nadchodzącym tygodniu prezydent Andrzej Duda oficjalnie ogłosi termin wyborów parlamentarnych – liderzy Trzeciej Drogi w weekend mówili iż na 99% nastąpi to w poniedziałek. Formalnie głowa państwa ma na to czas do przyszłego poniedziałku, 14 sierpnia.

Ogłoszenie paktu senackiego. Zgodnie z zapowiedziami, tuż po ogłoszeniu wyborów, ma zostać ogłoszony pakt senacki – w weekend zapowiadał to Szymon Hołownia. – Wszystkiego państwo pewnie dowiecie się w momencie, w którym zostanie ogłoszony pakt senacki, a spodziewamy się tak jak Władek mówił, prezydent pewnie ogłosi wybory w poniedziałek, więc jeszcze pewnie w tym tygodniu możecie się pewnie spodziewać ogłoszenia paktu senackiego, bo umawialiśmy się wstępnie, że to ogłoszenie nastąpi zaraz po akcie prezydenta – dodał.

Kolejny wiec Tuska. W nadchodzącym tygodniu lider opozycji będzie kontynuować objazd po kraju. We wtorek w Legionowie odbędzie się wiec przewodniczącego PO Donalda Tuska.

Hołownia w trasie. W nadchodzącym tygodniu odbędą się dwa spotkanie otwarte z przewodniczącym Polski 2050 Szymonem Hołownią – w środę w Słupsku i w czwartek w Białymstoku.

Duda w Korei. W środę prezydent Andrzej Duda rozpocznie roboczą wizytę w Republice Korei. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Fot. Przemysław Keler/KPRP