Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dodatkowe posiedzenie Sejmu i informacja premiera nt. stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem, a także powołanie Przemysława Czarnka w skład rządu oraz rozprawy TK dot. RPO i aborcji eugenicznej, a także ogłoszenie wyroku ws. ustawy dezubekizacyjnej.

*****

Powołanie Czarnka. – Prezydent w poniedziałek rano, przed wylotem do Tallina, dokona zmian w Radzie Ministrów i poseł Czarnek zostanie powołany w skład rządu. Ze względu na obostrzenia będzie maksymalnie 10 osób na sali, łącznie z obsługą. Wyprodukujemy i przekażemy mediom sygnał wideo. Pełen reżim sanitarny – mówił Błażej Spychalski w Śniadaniu Polsat News.

PAD na szczycie Trójmorza w Tallinie. Także w poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział we wspomnianym Szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Tallinie w Estonii.

Dodatkowe posiedzenie Sejmu. We wtorek o 10:00 zbierze się Sejm na dodatkowym posiedzeniu. W porządku obrad przede wszystkim informacja premiera na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa, oraz powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Możliwe, że posłowie rozpatrzą też wniosek Lewicy o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Podpisanie ustawy o Funduszu Medycznym. Według informacji 300POLITYKI, na wtorek planowane jest uroczyste podpisanie ustawy o Funduszu Medycznym, czyli prezydencką propozycję, którą Andrzej Duda zapowiedział jeszcze w kampanii wyborczej.

TK o ustawie dezubekizacyjnej. We wtorek o 11:00 Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb PRL. Skład orzekający TK: przewodniczący składu orzekającego – prezes TK Julia Przyłębska, I sprawozdawca – sędzia TK Justyn Piskorski, II sprawozdawca – sędzia TK Jakub Stelina.

TK o RPO. We wtorek o 13:00 Trybunał Konstytucyjny – na wniosek posłów PiS – zajmie się ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich. W praktyce chodzi o zbadanie konstytucyjności sytuacji, z którą aktualnie mamy do czynienia. Adam Bodnar dalej pełni funkcję RPO, mimo zakończenia kadencji, bo parlament nie wybrał jego następcy.

Konsultacje PAD ws. Piątki dla zwierząt. Jak słyszymy, na czwartek planowana jest kontynuacja prezydenckich konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątki dla zwierząt.

TK o tzw. aborcji eugenicznej. W czwartek o 11:00 odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie “planowania rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży”. W praktyce chodzi o kwestię tzw. aborcji eugenicznej. Wniosek do Trybunału pod koniec roku złożyła grupa posłów. TK rozpozna sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą – sędzia TK Justyn Piskorski.

Fot. Sejm