Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenie Senatu ws. Piątki dla zwierząt, a także kolejne decyzje rządu ws. obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Ponadto premier Morawiecki spotka się z opozycją oraz z prezydentami miast. PAD będzie przebywać z wizytą na Ukrainie, a pod koniec tygodnia zbierze się Rada Europejska.

*****

Senat o Piątce dla zwierząt. W poniedziałek senacka komisja ustawodawcza rozpatrzy nowelizację ustawy ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątkę dla zwierząt. Następnie propozycją PiS zajmie się senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Izba wyższa rozpatrzy propozycję dzień później, we wtorek – choć pierwotnie miało do tego dojść pod koniec września. Tego dnia w Warszawie ma także odbyć się protest rolników.

PAD na Ukrainie i konsultacje ws. Piątki dla zwierząt. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w niedzielę z trzydniową wizytą na Ukrainę. Prezydent spotka się z najwyższymi ukraińskimi władzami oraz odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. W Odessie w jego obecności zostaną podpisane porozumienia gospodarcze. Jak słyszymy, w środę odbędzie się dalszy ciąg prezydenckich konsultacji w sprawie wspomnianej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątce dla zwierząt.

Spotkanie PMM z opozycją i prezydentami miast. W poniedziałek planowane jest posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. We wtorek rano odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami miast, a następnie wideokonferencja z przewodniczącym RE Charlesem Michelem. Następnie tego dnia, po posiedzeniu rządu, odbędzie się spotkanie premiera z opozycją.

TK o dezubekizacji. Na październik zaplanowano dwie rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Pierwsza odbyła się w zeszłym tygodniu. Druga rozprawa odbędzie się w środę w 5-osobowym składzie. W tym wypadku podmiotem inicjującym postępowanie jest Sąd Okręgowy w Krakowie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Decyzje ws. kolejnych obostrzeń. – O kolejnych naszych działach będziemy informowali w cyklu tygodniowym. Ta konkretna decyzja dotycząca dostępności godzin otwarcia placówek handlowych dla seniorów będzie obowiązywała od czwartku – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w KPRM. – Też w czwartek, najpóźniej w piątek poinformujemy o naszych kolejnych decyzjach – mówił dalej PMM.

Rada Europejska. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Przywódcy UE spotkają się w Brukseli, by rozmawiać o relacjach z Wielką Brytanią, a także o zmianie klimatu i stosunkach z Afryką.

Ruch Trzaskowskiego. – 17 [października] będzie inauguracja ruchu, natomiast zrobimy absolutnie wszystko, żeby do ruchu móc się zapisywać już wcześniej. Dlatego że rzeczywiście jest olbrzymia energia ludzi. Trzeba ją skanalizować. 17 powiemy dokładnie o tych wszystkich działaniach, które będziemy podejmować, dlatego że chcemy się spotkać w działaniu i zaprosić wszystkich, którzy chcą działać – zapowiedział Rafał Trzaskowski w “Faktach po faktach” TVN24.

Fot. Senat