Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim możliwa rekonstrukcja rządu. Ponadto rząd zajmie się ustawą budżetowej na 2021 rok – zgodnie z Konstytucją, projekt musi zostać skierowany do Sejmu do końca września, a premier Morawiecki uda się do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej. Z kolei Senat zajmie się tzw. Piątką dla zwierząt, a S&P dokona aktualizacji ratingu Polski.

*****

Rząd o budżecie. W poniedziałek o 10:00 rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2021 rok – zgodnie z Konstytucją, musi go przesłać do Sejmu do końca września. W planie jest także m.in. strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024, trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2021-2023 oraz tzw. projekt ustawy okołobudżetowej czy projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Możliwa rekonstrukcja rządu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w Zjednoczonej Prawicy jest plan, aby do rekonstrukcji rządu doszło już w najbliższym tygodniu. W poniedziałek wieczorem odbędzie się prezydium Komitetu Politycznego PiS, w trakcie którego ma być dyskutowany harmonogram zmian w rządzie. Premier Morawiecki w czwartek i piątek będzie w Brukseli, więc do rekonstrukcji musiałoby dojść najpóźniej w środę.

Senat o Piątce dla zwierząt. We wtorek o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad jest tzw. Piątka dla zwierząt, choć wiadomo już, że izba wyższa nie przyjmie już teraz tej propozycji, bo na 9 października marszałek Grodzki zapowiedział specjalne posiedzenie, poświęcone właśnie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. W harmonogramie jest także m.in. kolejna nowelizacja tzw. ustawy COVID-owej.

Konsultacje PAD ws. Piątki dla zwierząt. Jak słyszymy, w nadchodzącym tygodniu prezydent Andrzej Duda rozpoczyna konsultacje w sprawie wspomnianej Piątki dla zwierząt, o czym mówił też Paweł Mucha. – Wiemy, że jeszcze poprawki będą wprowadzane w Senacie. Trudno oceniać ostateczne rozstrzygnięcia, gdy prace są w toku. Mamy posiedzenie Senatu zaplanowane na połowę października. W szczególności prezydent chce ten czas prac w Senacie wykorzystać na konsultacje ze środowiskiem rolników. Te apele są przedwczesne. Prezydent mówił, że zawsze na pierwszym miejscu jest dla niego interes rolnika i dobro wsi, choć bierze pod uwagę aspekty humanitarnego traktowania zwierząt. Nie ma zatem jeszcze możliwości dokonania globalnej oceny tej ustawy, która cały czas jest przedmiotem prac Senatu. Prezydent będzie bardzo aktywnie konsultował się ze środowiskiem rolników i hodowców – stwierdził prezydencki minister w TVP Info.

Rada Europejska. W czwartek i piątek przywódcy UE spotkają się w Brukseli, by dyskutować o sprawach zagranicznych, w szczególności o stosunkach z Turcją i o sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego. Mają też rozmawiać o stosunkach z Chinami, sytuacji na Białorusi oraz otruciu Aleksieja Nawalnego. Wśród omawianych tematów będą również jednolity rynek, polityka przemysłowa i transformacja cyfrowa. Szczyt, który pierwotnie miał się odbyć w ubiegłym tygodniu, został przesunięty ze względu na kwarantannę przewodniczącego Charles’a Michela.

Aktualizacja ratingu Polski przez S&P. W piątek Standard & Poor’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to kolejna ocena kredytowa naszego kraju. W ubiegły piątek agencja Fitch potwierdziła dotychczasowy rating Polski.

Fot. KPRM