Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg dyskusji o przyszłości koalicji rządowej. W poniedziałek ma zebrać się kierownictwo PiS. Gdyby zapadły decyzje o szybkich zmianach w rządzie, to będą one musiały zostać przeprowadzone najpóźniej do wtorkowego południa, bo później prezydent Duda wylatuje do Watykanu, z którego wróci dopiero w piątek.

Inne tematy nadchodzącego tygodnia to senackie prace nad tzw. Piątką dla zwierząt – wysłuchanie publiczne na posiedzeniu komisji, a także posiedzenie Rady Europejskiej oraz Rada Krajowa PO, a także aktualizacja ratingu Polski Fitch.

*****

Kierownictwo PiS. – Teraz nie wiem, prawdę mówiąc, w tej chwili [co mógłby zrobić Zbigniew Ziobro]. Bo te wszystkie nasze ustalenia zawisły w próżni w pewnym sensie. Więc poczekajmy, w poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS i rozstrzygnie, co będziemy, jak będziemy postępować w ciągu najbliższych dni – zapowiedział kilka dni temu szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

PAD w Watykanie. Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu udaje się do Włoch i Watykanu. Powrót planowany jest dopiero na piątkowy wieczór, więc gdyby zapadła decyzja o szybkich zmianach w rządzie, to granicą czasową jest wtorkowe południe. Ponadto w tegotygodniowym planie PAD są nominacje do NBP dla Adama Lipińskiego i Marty Gajęckiej.

TSUE o tzw. nowych sędziach SN. We wtorek odbędzie się rozprawa przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, której przedmiotem będą pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego dotyczące Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz powołanych do nich osób przy udziale tzw. nowej KRS.

Wysłuchanie publiczne Piątki dla zwierząt. W środę o 11:00 senacka komisja ustawodawcza zajmie się tzw. Piątką dla zwierząt, czyli nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Jak zapowiadają senatorowie, w ramach senackich prac, tego dnia odbędzie się wysłuchanie publiczne.

Rada Europejska. W czwartek i piątek przywódcy UE spotkają się w Brukseli, by rozmawiać o jednolitym rynku, polityce przemysłowej i transformacji cyfrowej oraz o stosunkach zewnętrznych – zwłaszcza z Turcją i Chinami. Szczyt będzie też okazją do podsumowania sytuacji związanej z pandemią Covid-19.

Aktualizacja ratingu Polski. W piątek Fitch – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona aktualizacji ratingu Polski.

Rada Krajowa PO. Zgodnie z zapowiedziami lidera największej partii opozycyjnej Borysa Budki, w sobotę ma odbyć się posiedzenie Rady Krajowej PO.

Fot. Google Maps