Nadchodzące dni w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg prac w senackich komisjach nad ustawą o tzw. wyborach prezydenckich, rozpatrzenie przez Sejm wniosku o odwołanie Jacka Sasina czy kolejne decyzje rządu ws. znoszenia obostrzeń. Liderzy Koalicji Obywatelskiej wystąpią z ważną polityczną inicjatywą, a prezydent Duda i premier Morawiecki udadzą się na Śląsk. Ponadto – jak słyszymy – jest prawdopodobne, że już w tym tygodniu prezydent Duda powoła nowego I prezesa SN.

*****

Polityczna inicjatywa KO dot. pandemii. Polityczna inicjatywa KO dot. pandemii. Według informacji 300POLITYKI, w poniedziałek o 10:15 ma odbyć się konferencja prasowa, podczas której liderzy Koalicji Obywatelskiej wystąpią z ważną inicjatywą polityczną. Nasi rozmówcy twierdzą, że ma ona ustalić polityczną ocenę postępowania rządu przy pandemii i zdominować dyskusje o tym na najbliższe tygodnie. Sztab PSL zapowiada z kolei “dalszą konfrontację zapowiedzi prezydenta Dudy z rzeczywistością”.

Plan PAD. Jak słyszymy, prezydent Andrzej Duda w poniedziałek ma w poniedziałkowym planie spotkanie z rodziną rotmistrza Pileckiego – w 72. rocznicę jego śmierci. Następnie uda się na Śląsk, gdzie wraz z premierem Morawieckim ma wziąć udział w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego. W środę odbędą się uroczystości związane z dniem samorządu terytorialnego, a w czwartek Q&A na Facebooku. Piątek to z kolei Dzień Weterana. Nasi rozmówcy zakładają, że to wstępne plany, które mogą się jeszcze zmienić.

Senat o ustawie dot. wyborów prezydenckich. We wtorek o 12:00 senackie komisje powrócą do rozpatrywania ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego. Niewykluczone, że Senat, jeśli senackie komisje zakończą prace, zajmie się ustawą już w tym tygodniu – kilka dni temu taki scenariusz sugerował Tomasz Grodzki.

Sejm o zmianach w regulaminie. We wtorek o 12:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędzie się I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu uchwały w sprawie zmiany regulaminu Sejmu. Chodzi o umożliwienie wyboru przez izbę niższą członków tzw. komisji ds. pedofilii.

Sejm o wotum nieufności wobec Sasina. We wtorek o 17:30 sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa rozpatrzy i zaopiniuje złożony przez KO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Jacka Sasina. Według rozmówców 300POLITYKI, Sejm zajmie się wnioskiem najpewniej w środę, kiedy rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie.

Decyzja rządu ws. maseczek. W najbliższym tygodniu rząd ma poinformować o kolejnym znoszeniu restrykcji, to jest o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni. – W przyszłym tygodniu myślę, że jeszcze nie [nie zdejmiemy maseczek w otwartej przestrzeni]. Patrząc na to, jak jednak, tak jak pan redaktor powiedział, ten Śląsk powoli opada, ale myślę, że koniec przyszłego tygodnia czy środek powinniśmy powiedzieć kiedy – mówił kilka dni temu Łukasz Szumowski w Radiu Plus. Jak słyszymy od rozmówców zbliżonych do rządu, w nadchodzącym tygodniu ogłoszone zostaną szczegóły czwartego etapu odmrażania gospodarki i życia społecznego.

Fot. Sejm