Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg dyskusji o wyborach prezydenckich. PiS ma przedstawić projekt nowelizacji w tej sprawie, swoją propozycję zapowiedziała także Platforma. Premier Morawiecki przedstawi informację o terminie trzeciego etapu znoszenia obostrzeń, a parlament będzie kontynuować posiedzenia.

*****

Projekt nowelizacji ustawy o wyborach kopertowych. W nadchodzących dniach – zapewne na początku tygodnia – ma być przedstawiony projekt nowelizacji tzw. ustawy o wyborach kopertowych. – Musimy się na to przygotować, dlatego trwają prace i tutaj też apelujemy o opozycji, aby tak, jak opozycja mówiła przez ostatnie tygodnie, stojąc na straży ładu konstytucyjnego i porządku państwa, zechciała z nami istotnie współpracować. Będziemy chcieli przedłożyć projekt ustawy w przyszłym tygodniu. Mamy nadzieję, że opozycja będzie pracować tym razem szybciej, nie będzie odkładać pracy – mówiła Jadwiga Emilewicz w czwartek w TVP Info.

Informacja rządu ws. trzeciego etapu. Według rozmówców 300POLITYKI, na najbliższy tydzień planowana jest informacja rządu na temat trzeciego etapu znoszenia obostrzeń. Według medialnych zapowiedzi – co sugerowała m.in. Jadwiga Emilewicz – dalsze odmrażanie gospodarki miałoby nastąpić 18 maja. Ponadto w najbliższych dni ma odbyć się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i przedsiębiorców w sprawie tzw. tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Podpisanie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego przez PAD. Jak mówią informatorzy 300POLITYKI, we wtorek prezydent Andrzej Duda ma podpisać Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, czyli najważniejszy dokument z zakresu bezpieczeństwa Polski. Na piątek zaplanowane są nominacje generalskie, prawdopodobnie w Straży Granicznej. Zdaniem naszych rozmówców, w poniedziałek ma zebrać się sztab, by ustalić dalsze kampanijne plany.

Dalsza dyskusja ws. wyborów. W poniedziałek politycy Platformy Obywatelskiej mają przedstawić propozycję odnośnie wyborów prezydenckich oraz “przywrócenia standardów demokratycznych w Kodeksie Wyborczym”. Borys Budka w weekend zapowiedział, iż największa partia opozycyjna przedstawi i złoży w poniedziałek nowelizację wspomnianego Kodeksu wyborczego. Lewica z kolei proponuje wszystkim klubom parlamentarnym rozmowy przy okrągłym stole ws. przeprowadzenia wyborów. Spotkanie miałoby odbyć się w środę. – Chcemy spotkania, które pozwoli zastanowić się jak przeprowadzić uczciwe i rzetelne wybory – stwierdził Krzysztof Gawkowski.

Dalsza część Zgromadzenia Ogólnego SN. We wtorek o 10:00 zostaną wznowione obrady Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego, zwołanego w celu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN. Obrady trwały już od piątku oraz w sobotę, ale nie udało się wybrać członków komisji skrutacyjnej, która miałaby przeprowadzić wybory, nie doszło też do zgłaszania kandydatów.

Wznowienie posiedzeń Sejmu i Senatu. We wtorek o 15:00 obrady wznowi Senat – posiedzenie zaplanowane jest także na środę. Z kolei o czwartek o 10:00 obrady wznowi Sejm. W aktualnym porządku obrad znajduje się tylko punkt dot. bloku głosowań, ale porządek zawsze może zostać rozszerzony, choćby o wspomnianą nowelizację tzw. ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Fot. Sejm