Marzec w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii prezydenckiej – pod koniec miesiąca upływa termin na rejestrację kandydatów – a także specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa, decyzja prezydenta Dudy w sprawie ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych oraz konwencja programowa Andrzeja Dudy czy aktualizacja ratingu Polski przez dwie największe agencje.

*****

Dodatkowy Sejm ws. koronawirusa. 2 marca o 10:00 Sejm zbierze się na dodatkowym posiedzeniu, o które wnioskował prezydent Andrzej Duda. W porządku obrad tylko jeden punkt: informacja rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. Debata w tej sprawie planowo ma potrwać 3 godziny, do 13:00. Zgodnie z zapowiedziami, na Wiejskiej ma pojawić się głowa państwa.

TK o sporze kompetencyjnym. 3 marca odbędzie się rozprawa – na wniosek marszałka Sejmu – w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz między prezydentem a Sądem Najwyższym. Trybunał Konstytucyjny rozpozna sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą – sędzia TK Krystyna Pawłowicz. Z kolei dzień później, 4 marca odbędzie się rozprawa w sprawie wniosku o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Podmiotem inicjującym postępowanie jest Izba Dyscyplinarna SN. Po rozprawie ma nastąpić ogłoszenie wyroku.

Spotkanie ministrów zdrowia ws. koronawirusa. 6 marca w Brukseli odbędzie się specjalne spotkanie ministrów zdrowia państw członkowskich w sprawie epidemii koronawirusa. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, to premier Mateusz Morawiecki poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i sprawującego unijną prezydencję premiera Chorwacji Andreja Plenkovica o zwołanie spotkania ministrów ds. zdrowia i spraw społecznych krajów członkowskich (EPSCO) zamiast planowanej telekonferencji ministrów.

Decyzja PAD ws. rekompensaty dla mediów publicznych. W pierwszym tygodniu miesiąca prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję ws. ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych. Konstytucyjny termin 21 dni upływa 6 marca, w ostatnich dniach z okolic Pałacu Prezydenckiego docierają sygnały o możliwym wecie, choć nie jest to przesądzone.

Konwencja programowa PAD. W marcu ma odbyć się konwencja programowa Andrzeja Dudy, choć dokładny termin nie jest jeszcze znany. Pod koniec lutego Błażej Spychalski mówił, że to kwestia najpewniej 2-3 tygodni. – Będzie konwencja, także konwencja programowa, i ta konwencja przed nami. To kwestia 2-3 tygodni może, kiedy ta konwencja się odbędzie, na której prezydent przedstawi swój program na najbliższe wybory prezydenckie, program który chciałby realizować przez najbliższe 5 lat – stwierdził rzecznik PAD w Radiu Plus.

Wysłuchanie w TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. 9 marca przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości UE – odbędzie się wysłuchanie stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Aktualizacja ratingu Polski. Agencja Moody’s zaplanowała dwie potencjalne daty przeglądu ratingu Polski w tym roku – pierwszy ma odbyć się 13 marca. Z kolei agencja Fitch także zaplanowała dwie potencjalne daty przeglądu ratingu Polski – pierwszy ma odbyć się 27 marca.

Termin na rejestrację kandydatów na prezydenta. 16 marca upływa termin na zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta Polski. Do 23 marca mają zostać powołane okręgowe komisje wyborcze, a do 26 marca – dokonywanie przez komisarzy wyborczych zmian w podziale na obwody głosowania i zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych. Najważniejszy termin to zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta w celu zarejestrowania – do 26 marca do 24:00.

Szczyt UE. 26-27 marca w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. W wstępnym porządku obrad znalazło się kilka punktów: wzmacnianie bazy gospodarczej, wymiar cyfrowy, rozszerzenie czy stosunki zewnętrzne.

Fot. KPRP