Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim rozpatrzenie przez Sejm weta Senatu do ustawy dyscyplinującej sędziów, a także prace nad projektem nowelizacji ustawy o działach, co pozwoli zakończyć proces zmian w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki uda się do Japonii, natomiast prezydent Andrzej Duda do Szwajcarii na Światowe Forum Ekonomiczne. Z kolei w Jerozolimie odbędą się odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau organizowane przez instytut Yad Vashem.

*****

PMM w Japonii. W poniedziałek i wtorek premier Mateusz Morawiecki będzie przebywać z wizytą w Tokio. W planie jest spotkanie z premierem Shinzo Abe oraz japońską Parą Książęcą, a także wykład w Nippon Keidanren (Japan Business Federation) oraz spotkania z polskimi i japońskimi przedsiębiorcami, a także z inwestorami japońskimi obecnymi w Polsce.

Powołanie członków PKW. W poniedziałek o 10:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda uroczyście wręczy akty powołania w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Zgodnie z nowymi przepisami, uchwalonymi jeszcze przez poprzedni parlament, siedmiu na dziewięciu członków PKW wskazuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. PiS rekomendowało Zbigniewa Cieślaka, Dariusza Lasockiego i Arkadiusza Pikulka, Koalicja Obywatelska – Ryszarda Balickiego i Konrada Składowskiego, Lewica – Liwiusza Laskę, a PSL-Kukiz’15 – Macieja Miłosza.

PAD na forum w Davos. We wtorek prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. We wstępnym planie, który widziała 300POLITYKA, są spotkania m.in. z założycielem i prezesem forum Klausem Schwabem, prezes YouTube Susan Wojcicki czy sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. PAD weźmie też udział w m.in. śniadaniu śniadaniu roboczym z liderami biznesu na zaproszenie banku Pekao S.A. oraz w nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki. Według naszych informacji, do Davos przyleci też premier Morawiecki – po wizycie w Japonii.

Sejm o ustawie dyscyplinującej sędziów. W nadchodzącym tygodniu Sejm ma ponownie zająć się ustawą dyscyplinującą sędziów – po tym, jak kilka dni temu odrzucił ją Senat. Wszystko wskazuje na to, że ustawa zostanie ponownie uchwalona, bo PiS ma większość, a tym samym trafi ona do prezydenta. Posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę i potrwa do czwartku. Ponadto ma dojść do rozpatrzenia m.in. projektu nowelizacji ustawy o działach, którą PiS złożyło w ubiegłym tygodniu.

Światowe Forum Holokaustu. W środę i czwartek odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau organizowane przez instytut Yad Vashem. Swój udział zapowiedział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin. Do Jerozolimy nie pojedzie natomiast Andrzej Duda, ponieważ organizatorzy nie wyrazili zgody na zabranie głosu przez polskiego prezydenta.

Posiedzenie trzech izb SN ws. sędziów wyłonionych przez nową KRS. I prezes SN Małgorzata Gersdorf skierowała pytanie prawne na skład trzech połączonych izb Sądu Najwyższego Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Mówiąc w skrócie, dotyczy ono udziału w składach sędziowskich “osób wyłonionych przez nową KRS”. Sędziowie nad tym zagadnieniem pochylą się w czwartek.

Wybory na przewodniczącego Platformy. W sobotę odbędą się wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z przyjętą w grudniu uchwałą, wybory przeprowadza się w drodze głosowania osobistego w lokalach wyborczych. Chęć ubiegania się o przywództwo w PO zgłosili Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Joanna Mucha, Bogdan Zdrojewski, Bartłomiej Sienkiewicz i Bartosz Arłukowicz, który ostatecznie wycofał się z rywalizacji. W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów, za dwa tygodnie, czyli 8 lutego odbędzie się druga tura.

Fot. Sejm