Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg dyskusji o tzw. ustawie dyscyplinującą sędziów, którym zajmie się Senat i albo wprowadzi poprawki albo, co bardziej prawdopodobne, bo zapowiadali to politycy Platformy, odrzuci ją w całości. Opinię do ustawy przedstawi Komisja Wenecka, w Parlamencie Europejskim odbędzie kolejna już debata nt. praworządności w Polsce.

*****

Senat o ustawie dyscyplinującej sędziów. We wtorek o 16:00 senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji powrócą do rozpatrywania tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów. Dzień później o 11:00 rozpoczyna się posiedzenie Senatu – w porządku obrad pierwszym punktem jest właśnie ta ustawa. Jeżeli izba wyższa odrzuci propozycję PiS bądź wprowadzi do niej poprawki, Sejm zajmie się nimi na posiedzeniu 22-23 stycznia. W porządku obrad jest także m.in. wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Opinia Komisji Weneckiej. – Dostaliśmy obietnicę, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie ustaw sądowych będzie wydana w trybie pilnym i powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek przyszłego tygodnia – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki kilka dni temu, po spotkaniu z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Debata o Polsce w PE. W środę w Parlamencie Europejskim ma odbyć się debata nt. praworządności w Polsce. W harmonogramie obrad na ten dzień jest już punkt “Wysłuchania w toku prowadzone na mocy art. 7 ust. 1 TUE w sprawie Polski”. Wcześniej analogiczna dyskusja odbędzie się nt. Węgier. W czwartek z kolei ma być głosowana rezolucja w sprawie Polski i Węgier.

Plan PAD. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Lututowie w województwie łódzkim, Drożkach w województwie wielkopolskim oraz Namysłowie w województwie opolskim. W środę odbędzie się spotkanie noworoczne Pary Prezydenckiej z Korpusem Dyplomatycznym, a w czwartek PAD złoży wizytę w Opolu Lubelskim.

Zmiana przewodniczącej komisji polityki społecznej. W czwartek o 9:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, na której nastąpią zmiany w składzie osobowym prezydium – w praktyce chodzi o odwołanie, na wniosek PiS, Magdaleny Biejat z funkcji przewodniczącej. Kandydatką na nową przewodniczącą będzie Urszula Rusecka, obecna wiceprzewodnicząca sejmowej komisji.

Konwencja Lewicy. W niedzielę w Słupsku odbędzie się wspólna konwencja lewicowych partii: SLD, Razem i Wiosny, na której Robert Biedroń zostanie oficjalnym kandydatem w wyborach na prezydenta Polski. To formalność, gdyż europarlamentarzysta ma już poparcie wszystkich trzech partii. Z kolei dzień wcześniej, w sobotę, na zjeździe elektorów po przeprowadzeniu głosowań na 16 zjazdach wojewódzkich, Konfederacja wybierze swojego kandydata na prezydenta Polski.

Fot. Senat