Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wybór kandydata Platformy na prezydenta Polski, a także początek posiedzenia Sejmu, konferencja NIK oraz senacka komisja, na którą został zaproszony Marian Banaś.

W tym tygodniu w księgarniach pojawi się książka Donalda Tuska, a w weekend odbędzie się spotkanie z byłym polskim premierem. Ten tydzień to także szczyt Rady Europejskiej, konwencja SLD czy dalszy ciąg trasy Andrzeja Dudy.

*****

Trasa PAD. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda uda się do województwa podkarpackiego, gdzie o 16:00 spotka się z mieszkańcami powiatu brzozowskiego, a o 18:30 weźmie udział w uroczystości upamiętnienia dubieckich ochotników do Legionów Polskich. Z kolei w środę PAD złoży wizytę w Nowym Mieście Lubawskim w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie o 15:00 odwiedzi fabrykę MM Szynaka Interline i weźmie udział w uroczystości otwarcia nowej hali produkcyjnej. Z kolei o 16:30 spotka się z mieszkańcami powiatu nowomiejskiego.

Konferencja NIK. – Zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową NIK, która odbędzie się we wtorek 10 grudnia o godzinie 10 w siedzibie Izby w Warszawie. Konferencja będzie dotyczyć najnowszych wyników kontroli – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli na Twitterze.

Senacka komisja o Banasiu. We wtorek o 12:00 odbędzie się posiedzenie senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej. W porządku obrad jest spotkanie z prezesem NIK, ale na chwilę obecną nie wiadomo, czy Marian Banaś zjawi się na Wiejskiej.

Odebranie Nobla przez Tokarczuka. We wtorek Olga Tokarczuk w Sztokholmie odbierze z rąk króla Szwecji Literackiego Nobla – złoty medal oraz dyplom. Ceremonia rozpocznie się o 16:30. Wieczorem wydany zostanie w sztokholmskim ratuszu królewski bankiet.

Premiera książki Tuska. W czwartek w księgarniach ukaże się książka Donalda Tuska “Szczerze”. Dwa dni później, w sobotę odbędzie się spotkanie autorskie z byłym już przewodniczącym Rady Europejskiej. – Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona – zapowiada wydawnictwo.

Posiedzenie Sejmu. W czwartek o 10:00 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, które będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu. W pierwszym dniu obrad – według wstępnego harmonogramu, który widziała 300POLITYKA – posłowie zajmą się rządowym projektem ponownie zawieszającym stosowanie podatku od sprzedaży detalicznej. I czytanie to pierwszy punkt posiedzenia. W planie na ten dzień są także zmiany w regulaminie Sejmu (chodzi o wybór nowej PKW) czy II czytanie projektu dot. tzw. małego ZUS-u plus.

Szczyt UE. W czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Po raz pierwszy szczytowi będzie przewodniczył Charles Michel, wybrany w lipcu przez unijnych przywódców na przewodniczącego Rady Europejskiej. Przywódcy UE zajmą się szeregiem zagadnień, w tym zmianą klimatu i długoterminowym budżetem UE.

Konwencje PO i Lewicy. W sobotę odbędzie się konwencja Platformy Obywatelskiej, która wybierze kandydata na prezydenta Polski. Tego dnia odbędzie się także Rada Krajowa PO, która zarządzi wybory przewodniczącego Platformy. Ponadto w sobotę podczas konwencji w Warszawie przyjęty zostanie nowy statut SLD umożliwiający połączenie z Wiosną Roberta Biedronia. Podobne decyzje ma podjąć także wspomniana Wiosna.

Fot. Facebook Donalda Tuska