Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim kontynuacja obrad Sejmu, expose premiera połączone z głosowaniem wniosku o wotum zaufania, a także prace – zapewne ekspresowe – nad zgłoszonymi przez PiS projektami ustaw dot. zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS czy podniesienia akcyzy na używki oraz Funduszu Solidarnościowego. Sejm wybierze także nowych sędziów TK.

Donald Tusk na szczycie w Zagrzebiu zostanie wybrany na szefa EPP, a Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Ponadto w nadchodzącym tygodniu upływa termin zgłaszania kandydatów do tzw. prawyborów prezydenckich w Platformie. Z kolei prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą na Litwę.

*****

Expose PMM. We wtorek po 10:00 premier Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose, czyli program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wystąpienie ma potrwać – według planu – do 12:00, następnie zostanie ogłoszona godzinna przerwa, a potem odbędzie się debata średnia. Głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na 20:00. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, na expose zostali zaproszeni wszyscy byli premierzy, którzy pełnili ten urząd po 1989 roku.

Sejm o 30-krotności i podniesieniu akcyzy. We wtorek po expose, planowo od 20:15, Sejm zajmie się w ramach I czytań zgłoszonymi przez PiS projektami dot. likwidacji 30-krotności czy podniesienia akcyzy oraz o Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (chodzi m.in. o sfinansowanie 13. emerytury). W nocy będą głosowane ewentualne wnioski o odrzucenie projektów. W środę najpewniej odbędą się posiedzenia komisji, a II czytania w czwartek po 15:00. Tym samym projekty zostaną przyjęte jeszcze tego samego dnia w wieczornym bloku głosowań między 21:00 a 23:00.

Wyrok TSUE. We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok, w którym – mówiąc w skrócie – oceni status nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego pod kątem zgodności z prawem unijnym. W czerwcu rzecznik generalny TSUE wydał opinię, zgodnie z którą nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii Europejskiej.

Szczyt EPP. W środę w Zagrzebiu odbędzie się szczyt Europejskiej Partii Ludowej, na której ponad 700 delegatów z około 50 partii krajowych wybierze nowego lidera. Według nieoficjalnych informacji, Donald Tusk – zgłoszony przez Platformę Obywatelską – będzie jedynym kandydatem na to stanowisko. Kadencja byłego polskiego premiera, obecnie pełniącego funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, kończy się akurat 30 listopada.

Termin na zgłaszanie kandydatów w PO. – Zarząd krajowy podjął uchwałę dotyczącą określenia trybu nominacji kandydata na prezydenta Platformy. Ta nominacja ma zostać dokonana przez konwencję krajową, która odbędzie się 14 grudnia i kandydat zostanie wskazany w trybie wyboru członków konwencji krajowej. To około 1000 delegatów reprezentujących wszystkich członków PO. Jeśli chodzi o termin kandydatów do nominacji, kandydaci mogą zostać zgłoszeni do 19 listopada – stwierdził Jan Grabiec w rozmowie z dziennikarzami. 19 listopada wypada w najbliższy wtorek.

Wybór sędziów TK. W czwartek wieczorem, we wspomnianym bloku głosowań, Sejm wybierze sędziów Trybunału Konstytucyjnego – jedyni zgłoszeni kandydaci przez klub PiS to Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz oraz Robert Jastrzębski. Ponadto posłowie wybiorą także członków Trybunału Stanu oraz posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa.

PAD na Litwie. W środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Brojcach w województwie zachodniopomorskim, gdzie o 17:30 spotka się z mieszkańcami powiatu gryfickiego. Z kolei w czwartek i piątek Para Prezydencka złoży roboczą wizytę na Litwie oraz weźmie udział w uroczystości pochówku przywódców i uczestników powstania styczniowego 1863-1864.

Fot. Adam Guz/KPRM