Nadchodzący tydzień – ostatni przed pierwszym posiedzeniem parlamentu nowej kadencji – to przede wszystkim kolejne rozmowy ws. nowego rządu, a także posiedzenie zarządu Platformy i Rada Krajowa SLD. TSUE wyda wyrok ws. zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku, a prezydent Duda uda się do Berlina. Sąd Najwyższy z kolei rozpozna kolejne protesty wyborcze.

*****

IX Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. W niedzielę i poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek będzie przebywała z oficjalną wizytą na Węgrzech, gdzie weźmie udział w IX Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. Tematem spotkania będzie rozszerzenie Unii Europejskiej. Podczas otwarcia szczytu zaplanowano wystąpienie premiera Węgier Viktora Orbána. Głos podczas spotkania zabiorą także przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wyrok TSUE ws. zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku. We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie zasad przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku. Chodzi o ustawę dot. ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 roku, zgodnie z którą wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co prawda przepisy zostały już zmienione, ale Komisja Europejska zdecydowała się podtrzymać zarzuty.

Zwołanie nowego parlamentu. – W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda formalnie zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowych kadencji i jednocześnie nominuje marszałków seniorów obu izb – poinformował kilka dni temu szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się w przyszły wtorek, 12 listopada.

Rozpoznanie kolejnych protestów wyborczych. – Kolejne protesty [wyborcze] będą rozpoznawane w dniach 5, 6 listopada. Sukcesywnie wyznaczane są terminy w odniesieniu do kolejnych protestów – mówił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski w rozmowie z dziennikarzami. 5 i 6 listopada to najbliższy wtorek oraz środa.

PAD w Jarocinie. W środę prezydent złoży wizytę w Jarocinie w województwie wielkopolskim, gdzie o 17:30 spotka się z mieszkańcami. Wcześniej, we wtorek o 9:00 w Katowicach PAD weźmie udział w otwarciu piątej Światowej Konferencji Antydopingowej WADA 2019, a w czwartek o 19:00 w Warszawie weźmie udział w Gali 25-lecia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Możliwe spotkanie ws. nowego rządu. Niewykluczone, że w nadchodzącym tygodniu odbędzie się spotkanie ws. składu nowego rządu, być może w formule Rady Koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski w Radiu Plus, pytany czy wspomniana rada zatwierdzi skład personalny rządu przed oficjalną prezentacją, odpowiedział, że prawdopodobnie będzie takie spotkanie. – Przed 12 listopada, w celu dogrania szczegółów – dodał.

Zarząd PO. – Raczej [jestem zwolennikiem], żeby dojść do kandydata nie będzie miał tylko partyjnego wsparcia, ale także obywatelskie, żeby był kandydatem obywatelskim. Mamy czas. Zostawiliśmy sobie czas do przyszłego piątku – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z dziennikarzami. – Rozmawiamy o tym, jak dojść do najlepszej kandydatury. Donald Tusk, jeżeli powiedziałby, że chce kandydować, to jest oczywistym kandydatem Platformy. Będziemy 8 [listopada] rozmawiać o szczegółach i będziemy je przedstawiać – dodał lider PO. 8 listopada to najbliższy piątek.

Rada Krajowa SLD i klub Lewicy. – W tej sprawie [możliwego utworzenia wspólnej partii na lewicy] postanowiliśmy jednomyślnie zwołać 9 listopada Radę Krajową z udziałem wszystkich naszych posłanek i posłów, a 7 grudnia konwencję, na której mają zapaść wszystkie decyzje, które umożliwią Sojuszowi Lewicy Demokratycznej współtworzenie potencjalnie partii, która będzie działała na lewicy – stwierdził Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej. 9 listopada wypada w najbliższą sobotę. Z kolei w środę odbędzie się robocze posiedzenie klubu parlamentarnego lewicy, na którym zostaną wybrane jego władze.

PAD w Berlinie. W sobotę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Republice Federalnej Niemiec, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających upadek muru berlińskiego. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP