Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim kolejny okres kampanii parlamentarnej – we wtorek odbędzie się organizowana przez Telewizję Polską debata debata wyborcza. Pierwszy weekend października będzie jednocześnie ostatnim w tej kampanii – PiS planuje konwencję o rolnictwie, a Lewica – konwencję w Katowicach.

Najbliższe dni to także przesłuchania kandydatów na komisarzy, posiedzenie sejmowej komisji ws. zapowiadanych zmian w składek ZUS i podniesieniu płacy minimalnej, a także wyrok TSUE ws. frankowiczów czy spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

*****

Sejmowa komisja o zmianach w składkach ZUS i płacy minimalnej. W poniedziałek o 11:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki i rozwoju, na którym nastąpi rozpatrzenie informacji o zapowiadanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców i podniesieniu płacy minimalnej oraz ich skutkach dla gospodarki, a w szczególności dla kondycji małych i średnich przedsiębiorstw. Według informacji umieszczonej na stronie Sejmu, mają ją przedstawić przedstawiciele ministerstw przedsiębiorczości i technologii, finansów, inwestycji i rozwoju, a także rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw.

Debata TVP. We wtorek o 20:00 odbędzie się debata wyborcza w Telewizji Polskiej, którą poprowadzi Michał Adamczyk. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich pięciu komitetów zarejestrowanych we wszystkich okręgach wyborczych. Debatę – która ma potrwać około 45 minut – pokażą TVP1 i TVP Info.

Przesłuchania kandydatów na komisarzy w PE. W poniedziałek w Parlamencie Europejskim rozpoczną się wysłuchania kandydatów na unijnych komisarzy, którzy będą odpowiadali na pytania eurodeputowanych na posiedzeniach komisji. Przesłuchania odbędą się między poniedziałkiem 30 września a wtorkiem 8 października. Przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego zaplanowano na wtorek 1 października na 14:30.

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. W czwartek zapadnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej frankowiczów. – Nie mam takich obaw, ponieważ system bankowy polski jest bardzo dobrze dorezerwowany, jest bardzo mocno skapitalizowany (…) Jestem w kontakcie z Komisją Nadzoru Finansowego i wiem, że sytuacja jest absolutnie stabilna i pod kontrolą – mówił premier Mateusz Morawiecki, pytany czy ewentualny niekorzystny dla banków wyrok TSUE ws. kredytów we frankach mógłby wywołać kryzys w Polsce. szef rządu podkreślił jednocześnie, że „jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to powinny być one napiętnowane i sądy mają prawo wydawać ostateczne wyroki”.

Spotkanie prezydentów V4. W środę i czwartek prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lanach w Czechach. Dokładny plan wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Ostatni weekend kampanii. PiS na ostatni weekend kampanii parlamentarnej planuje konwencję wyborczą – w formie debaty programowej, tak jak przez ostatnie soboty – która będzie dotyczyć spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Lewica planuje konwencję w Katowicach, plan Koalicji Obywatelskiej nie jest natomiast znany.

Fot. KPRM