Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, a także pierwsze powakacyjne posiedzenie Senatu – ostatnie w tej kadencji, choć najpewniej przedłużone analogicznie do obrad Sejmu.

Rząd do końca września – czyli w ciągu najbliższego tygodnia – powinien przyjąć projekt budżetu na 2020 rok i skierować go do Sejmu, ale – jak słyszymy – najpewniej nie nastąpi to na wtorkowym posiedzeniu, które zresztą porządek obrad w dalszym ciągu nie został opublikowany.

Najbliższe kilka dni to także dalszy ciąg kampanii parlamentarnej – poszczególne ugrupowania będą kontynuować kampanijną trasę, a w poniedziałek Małgorzata Kidawa-Błońska w Lublinie zainauguruje nową kampanijną akcję „Powiedz Kidawie o sprawie”.

*****

Spotkanie PAD-Trump. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką jest już w USA, gdzie weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W poniedziałek o 20:15 czasu polskiego ma odbyć się spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, a następnie wypowiedź dla mediów, około 22:30. We wtorek PAD weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 74. sesji ZO ONZ, w planie są też spotkania z prezydentami Estonii czy Kazachstanu. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej 74. sesji ZO NZ odbędzie się o północy czasu polskiego. Środa z kolei to m.in. spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem.

Dalszy ciąg kampanii parlamentarnej. W poniedziałek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska będzie przebywać w województwie lubelskim. W planie są spotkania z kobietami i kołem gospodyń wiejskich, mieszkańcami Włodawy i samorządowcami w sprawie przejścia granicznego w powiecie włodawskim, mieszkańcami Lublina w ramach nowej akcji „Powiedz Kidawie o sprawie” oraz wizyta w szpitalu powiatowym, spotkanie z lekarzami i rezydentami i konferencja prasowa. Lewica będzie kontynuować kampanijną trasę Lewicobusem, który w poniedziałek przyjedzie do Szczecina i ZIelonej Góry. PiS z kolei będzie kontynuować serię regionalnych konwencji wyborczych.

Opinia rzecznika TSUE dot. modelu postępowań dyscyplinarnych. We wtorek rzecznik generalny TSUE Jewgienij Tanczew ogłosi swą opinię w sprawach pytań prejudycjalnych sędziów Ewy Maciejewskiej i Igora Tulei, którzy chcą odpowiedzi, czy polski model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest zgodny z unijnym prawem.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu – według planu ostatnie w tej kadencji, ale wiadomo już, że izba zbierze się także po wyborach – na którym zostanie rozpatrzonych 18 ustaw, w tym ustawa o lotach najważniejszych osób w państwie, a także tzw. ustawa o oświadczeniach majątkowych rodzin polityków. W połowie września Stanisław Karczewski przyznał, że zanosi się na to, że posiedzenie zostanie skrócone i następnie będzie ogłoszona przerwa w obradach.

Spotkanie Schetyny w BCC. W czwartek o 16:00 w siedzibie Business Centre Club odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Schetyną. Tematem rozmowy mają być m.in. propozycje programowe Platformy, wzrost płacy minimalnej, system podatkowy propozycje PiS, tj. zniesienie limitu tzw. 30-krotności oraz zapowiedziane zmiany składek do ZUS dla przedsiębiorców, wdrożenie PPK, program 500+ czy 13. i 14. emerytura,

Fot. Koalicja Obywatelska