Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ogłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę ogłoszenia wyborów parlamentarnych, a także rozpatrzenie przez Sejm wniosku o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. W planie jest także konferencja lewicowej koalicji oraz decyzje Kukiz’15 co do formuły startu w wyborach.

*****

Ogłoszenie wyborów parlamentarnych. – W momencie, w którym otrzymam tylko odpowiedź od PKW, natychmiast będą ogłoszone wybory. Nie, to nie będzie na pewno w ostatniej chwili – stwierdził prezydent Andrzej Duda w piątkowej rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsat News – Myślę, że spokojnie można się spodziewać w przyszłym tygodniu – zaznaczył PAD. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Konferencja lewicy i decyzje Kukiza. W poniedziałek o 13:00 odbędzie się zapowiadana konferencja koalicji SLD-Wiosna-Razem, która zaprezentuje sztab wyborczy oraz ogłosi decyzję Roberta Biedronia. Najpewniej także w poniedziałek zostanie ogłoszony sojusz Kukiz’15 z PSL. – Rozmowy trwały, decyzja jest po stronie Kukiz’15. W poniedziałek mają dać odpowiedź – powiedział Marek Sawicki w rozmowie z wPolityce.pl. Sam Kukiz potwierdził natomiast, że do wyborów idzie na listach PSL, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE.

Sejm o odwołaniu Kuchcińskiego. Sejm w piątek od 15:00 będzie kontynuować obrady, a o 19:00 zajmie się wnioskiem PO-KO o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Dyskusja planowo ma potrwać godzinę, a blok głosowań rozpocznie się o 20:00 i potrwa do 21:00. Chyba, że wcześniej marszałek zrezygnuje, o czym mówi się w ostatnich kilkunastu godzinach, choć nasi rozmówcy z PiS twierdzą, że zmiana na razie nie jest rozpatrywana.

Fot. Kancelaria Prezydenta