W nadchodzącym tygodniu Senat na dodatkowym posiedzeniu zajmie się nowelizacją Karty nauczyciela, a także zmianami w tzw. ustawie prądowej. Komisja śledcza ds. VAT przesłucha m.in. Bartłomieja Sienkiewicza, a w SLD odbędzie się referendum dot. formuły startu w wyborach parlamentarnych.

Także w tym tygodniu zostanie wydana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących między innymi niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Premier Morawiecki uda się do Drezna, a prezydent Duda spotka się z mieszkańcami w Wielkopolsce.

*****

PMM w Dreźnie. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w Dreźnie. W planie jest spotkanie z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem o 17:10 oraz z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble o 17:25. O 18:00 szef polskiego rządu weźmie udział w otwarciu Europejskiego Forum, Badań i Innowacji.

PAD w Wielkopolsce. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Wielkopolsce, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami powiatu ostrowskiego, a o 19:00 – z mieszkańcami powiatu krotoszyńskiego. Z kolei we wtorek o 11:00 PAD złoży wizytę w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich szkolącej się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Dodatkowe posiedzenie Senatu. W środę o 9:00 rozpocznie się jednodniowe, dodatkowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad są przede wszystkim nowelizacje Karty nauczyciela oraz tzw. ustawy prądowej – uchwalone w ekspresowym tempie na ostatnim posiedzenie Sejmu, a także wybór wicemarszałka Senatu, jeżeli takowy zostanie zgłoszony. Kandydatem będzie najpewniej Marek Pęk.

Przesłuchanie Sienkiewicza. W czwartek o 9:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Z kolei w środę o 13:00 posłowie przesłuchają byłego dyrektora Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów Jacka Skoniecznego.

Opinia rzecznika generalnego TSUE ws. KRS. W czwartek zostanie wydana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących między innymi niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Następnie, zapewne kilka tygodni później, zostanie ogłoszone orzeczenie orzeczenie Wielkiej Izby złożonej z 15 sędziów. Z kolei w poniedziałek TSUE wyda wyrok w sprawie skargi, jaką Komisja Europejska złożyła na Polskę za zmiany w Sądzie Najwyższym, w wyniku których z urzędu miała odejść część sędziów, w tym prezes Małgorzata Gersdorf.

Referendum w SLD. W sobotę w SLD odbędzie się wewnątrzpartyjne referendum, w którym członkinie i członkowie partii zadecydują o formule startu ich partii w jesiennych wyborach parlamentarnych. Głosujący będą mieli do wyboru dwa warianty: 1. Popieram start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych w porozumieniu z innymi prodemokratycznymi partiami politycznymi. 2. Popieram samodzielny start Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych.

Specjalny szczyt UE. – Rada Europejska przeprowadziła dyskusję w sprawie nominacji biorąc pod uwagę moje konsultacje i oświadczenia w ramach Parlamentu Europejskiego. Nie było większości dla żadnego kandydata – powiedział Donald Tusk na konferencji po ostatnim szczycie UE. Przewodniczący RE podkreślił, iż przywódcy ustalili, że obsada stanowisk musi być “pakietem”, który odzwierciedla zróżnicowanie UE. – Spotkamy się ponownie 30 czerwca [w niedzielę] – zaznaczył. Do tego czasu zamierza prowadzić konsultacje z unijnymi stolicami i PE.

Fot. Senat