Najbliższe dni w polityce to przede wszystkim dalszy etap kampanii europarlamentarnej. W weekend odbędzie się marsz Koalicji Europejskiej, PiS z kolei zapowiada finałową konwencję wyborczą. Jednym z tematów będą zapewne zmiany w Kodeksie karnym, a także finansowanie służby zdrowia.

Sejm zbierze się na trzydniowym posiedzeniu – ostatni raz przed wyborami – by zająć się m.in. przywróceniem połączeń autobusowych. To jedna z propozycji z tzw. piątki Kaczyńskiego. Komisja śledcza ds. VAT przesłucha Ewę Kopacz i Mateusza Szczurka, a prezydent Duda uda się do Włoch. W tym tygodniu powróci także temat zmian w KRS, a także sprawa relokacji imigrantów.

*****

Przesłuchania Kopacz i Szczurka. We wtorek o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłą premier Ewę Kopacz. Dzień później, w środę o 14:00, komisja przesłucha byłego stałego doradcę komisji nadzwyczajnej “Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji Karola Jenego, a w czwartek o 10:00 – byłego ministra finansów Mateusza Szczurka.

Rozszerzenie Koalicji Europejskiej. – We wtorek nastąpi prezentacja partii i środowisk politycznych, które wesprą Koalicję Europejską w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz w Radiu Zet. Ujawnił, że jednym z nich będzie Unia Europejskich Demokratów. Wcześniej rozszerzenie Koalicji Europejskiej zapowiadał Grzegorz Schetyna.

Uzupełniający termin rozprawy TSUE. Na wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE zaplanował dodatkową rozprawę w sprawie pytań prejudycjalnych – chodzi m.in. o zdolność nowej KRS do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów. Jak podkreślają służby prasowe TSUE, rozprawa, która miała miejsce 19 marca przed wielką izbą Trybunału, będzie kontynuowana w następstwie wniosku KRS 14 maja o 9:00.

Sejm o przywróceniu połączeń autobusowych. W środę odbędzie się I czytanie rządowego projektu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej – wynika z wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, który widziała 300POLITYKA. Dwie sejmowe komisje – w przypadku skierowania przez Sejm projektu do pracy w komisjach – mają zebrać się tego samego dnia o 14:00. II czytanie, zgodnie z harmonogramem, ma odbyć się o 20:00. Teoretycznie więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby rządowa propozycja została przyjęta. Głosowania odbędą się w piątek rano, między 9:00 a 11:00, choć nie jest wykluczone, że i tym razem blok zostanie przeniesiony na czwartkowy wieczór. Zwłaszcza, że ostatni punkt w tym dniu kończy się o 18:30.

Prawo „zabezpieczające Polskę przed roszczeniami związanymi z II wojną światową”. – Tzw. ustawa 447 nie jest aktem obowiązującym na terenie RP i to, że część osób próbuje wykorzystywać politycznie fakt przyjęcia tego dokumentu przez USA, można nad tym tylko ubolewać. Ale dla nas nie rodzi to żadnych skutków prawnych. Polska, jeżeli mówimy o jakichś roszczeniach czy zobowiązaniach finansowych, to po II wojnie światowej co najwyżej może dochodzić reperacji należnych nam ze strony Niemiec, a na pewno nie jest winna nikomu żadnych odszkodowań. Polska była ofiarą, Polacy ponieśli olbrzymią daninę krwi w czasie II wojny światowej – stwierdził Michał Dworczyk w radiowej Trójce, pytany o słowa premiera Morawieckiego, iż rząd przyjmie prawo, które zabezpieczy Polskę przed jakimikolwiek roszczeniami związanymi z II wojną światową. – Nie chciałbym uprzedzać pewnych faktów. W maju jest posiedzenie Sejmu zaplanowane. Na nim wszyscy zainteresowani w tej sprawie będą mogli poznać szczegóły zapowiadanych zmian – podkreślił szef KPRM.

Zmiany w Kodeksie karnym. Liderzy dwóch największych partii zapowiedzieli złożenie swoich propozycji zmian w Kodeksie karnym. – We wtorek przedstawimy propozycję zmian w Kodeksie karnym – mówił Grzegorz Schetyna. Jarosław Kaczyński z kolei stwierdził: – My przygotowaliśmy zmiany w Kodeksie karnym, gdzie te przestępstwa będą karane bardzo surowo. Dużo surowiej niż obecnie. Bo dzisiaj bardzo często to jest tak, że to zapada nawet wyrok z zawieszeniem. Praktycznie żadna kara, jak to się mówi w zawiasach, czyli w ogóle. Otóż nie będzie zawiasów [za pedofilię]. Będą surowe kary, być może nawet do 30 lat więzienia. I to dla wszystkich, niezależnie od tego, skąd są, jakie funkcje społeczne pełnią. A szczególnie surowo karani będą ci, którym dzieci zostały powierzone, którzy mają pieczę nad dziećmi. I to dotyczy oczywiście także księży, ale to dotyczy wszystkich, także znanych celebrytów.

Raport komisji śledczej ds. Amber Gold. – W najbliższą środę zaprezentuję komisji [śledczej] ds. Amber Gold raport, który będzie przedmiotem dalszych prac. Zachęcam do śledzenia informacji na ten temat – poinformowała Małgorzata Wassermann na Twitterze.

Zmiany w budżecie NFZ. – W przyszłym tygodniu złożymy wniosek w sprawie podwyższenia planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki któremu już w bieżącym roku po raz pierwszy w historii publiczne nakłady na ochronę zdrowia przekroczą poziom 100 mld zł – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w piątek, podczas konferencji prasowej.

Rozprawa TSUE ws. relokacji. W środę odbędzie się rozprawa TSUE w sprawie KE przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom za odmowę przyjęcia uchodźców w ramach decyzji o relokacji podjętej na szczycie we wrześniu 2015 roku. – Decyzje Rady nakładają na państwa członkowskie obowiązek oferowania miejsc na potrzeby relokacji, co trzy miesiące, w celu zapewnienia sprawnej procedury relokacji w uporządkowany sposób. Chociaż prawie wszystkie pozostałe państwa członkowskie podjęły kroki w celu wypełnienia zobowiązań w tej sprawie, łącznie z relokacją, Polska nie przeprowadziła żadnej relokacji, a od grudnia 2015 r. nie zaproponowała żadnego miejsca gotowego na relokację – zaznaczono w komunikacie TSUE.

PAD we Włoszech. W sobotę prezydent Andrzej Duda z małżonką uda się z wizytą do Włoch, gdzie weźmie udział w obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Z kolei w środę PAD złoży wizytę w Myślenicach w województwie małopolskim, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami powiatu myślenickiego. W czwartek natomiast PAD wraz z Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w spotkaniu z przedstawicielami mieszkańców Śląska.

Marsz Koalicji Europejskiej. – Taką Polską zbudujemy. Bez przemocy, podziałów, nienawiści. Polskę, która nie będzie musiała się wstydzić swojego rządu. Polskę, gdzie zwycięża zaufanie i prawdziwa solidarność, która śmiało spogląda w przyszłość, w której po prostu żyje się jak na zachodzie – stwierdził Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiej w Poznaniu. – Wszyscy, którzy mają o takiej Polsce, zapraszam na marsz, który zorganizujemy 18 maja w Warszawie – zapowiedział lider PO. Początek marszu “Polska w Europie” o 12:00 na placu bankowym Warszawie.

Finałowa konwencja PiS. – Ostatnia konwencja będzie konwencją podsumowującą tego co zaproponowaliśmy, co zrobiliśmy – mówiła Beata Mazurek w radiowej Trójce. Rozmówcy 300POLITYKI zbliżeni do sztabu PiS twierdzą, że konwencja odbędzie się raczej poza Warszawą. Podkreślają natomiast, że plan na ten tydzień to PiSbusy oraz mocna promocja akcji “Obroń swoje prawo” na lokalnych konferencjach prasowych i oraz spotkania w regionach.

Fot. KE