Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg rozmów ws. zmian w oświacie – zaproponowany przez rząd okrągły stół oraz decyzja nauczycieli ws. ewentualnego strajku i klasyfikacji tegorocznych maturzystów. Ponadto sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o odwołanie Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji.

W nadchodzącym tygodniu Sejm będzie kontynuować rozpoczęte przed świętami posiedzenie, na którym zostanie rozszerzony rządowy projekt rozszerzający program 500+ na pierwsze dziecko, a także tzw. lex Uber, projekt ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15 oraz zapewne zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o SN. Posłowie wybiorą też nowego sędziego TK.

Nadchodzące dni w polityce to także dalszy ciąg kampanii – partie planują kolejne eventy i konwencje, a w PKW odbędzie się losowanie numerów list wyborczych. Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym, prezydent Duda ogłosi swoją decyzję ws. Emerytury plus, a w księgarniach pojawi się nowa książka Roberta Krasowskiego.

*****

Decyzja ZNP ws. strajku i manifestacja. – We wtorek o 11:00 jest organizowana manifestacja pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, na tę manifestację wszystkich nauczycieli, pracowników nie będących nauczycielami serdecznie zapraszamy. Po południu będzie posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, która będzie dyskutowała nad formułą okrągłego stołu – mówił Sławomir Broniarz podczas konferencji prasowej. Jak podkreślił, prezydium zarządu głównego ZNP będzie dyskutowało o różnych wariantach zdarzeń.

Schetyna na Śląsku. We wtorek o 17:00 w Sosnowcu odbędzie się posiedzenie Rady Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej z udziałem przewodniczącego Grzegorza Schetyny. W trakcie obrad zostaną przedstawieni kandydaci PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sejm o lex Uber. W środę o 12:00 dwie sejmowe komisje rozpatrzą w ramach I czytania rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, częściej nazywany lex Uber. Dzień później, w czwartek o 14:15 ma odbyć się II czytanie na sali plenarnej. Tak szybkie rozpatrzenia rządowej propozycji przez Sejm wskazuje na chęć szybkiego przegłosowania projektu – teoretycznie nawet tego samego dnia, choć nie jest to do końca pewne, bo po II czytaniu powinna zebrać się jeszcze komisja, w przypadku zgłoszenia poprawek.

Sejm o SN. Zgłoszony przed świętami przez PiS kolejny już projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie został co prawda jeszcze skierowany do I czytania, ale ze słów polityków PiS można wnioskować, że Sejm zajmie się nim tuż po świętach, a do jego przyjęcia może dojść na jednym z najbliższych posiedzeń.

Plan PAD. We wtorek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim Prprezydent Andrzej Duda spotka się z zawodnikami Narodowej Drużyny Esportu w grę FIFA. W środę o 11:30 PAD weźmie udział w uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie dla projektu „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”, tego dnia złoży także wizytę w Białogardzie i Świdwinie w województwie zachodniopomorskim. W czwartek prezydent złoży wizytę w Łosicach w województwie mazowieckim, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami powiatu łosickiego. W piątek z kolei w Rytlu w województwie pomorskim zainauguruje ogólnopolską akcję sadzenia drzew „sadziMY” realizowaną we współpracy z Lasami Państwowymi.

Premiera książki Krasowskiego. – To kontynuacja „Po południu” i „Czasu Kaczyńskiego”. Autor przedstawia ogólny portret polskiej demokracji. Nic nie jest takie, jakie miało być. Partie są chciwe – nie jedna, nie dwie, lecz wszystkie. Demos niemądry – nie raz, nie dwa, lecz zawsze. Elity również. Ale najciekawsze jest to, że lepiej być nie może. Bo polska demokracja nie jest gorsza niż inne – zapowiada wydawnictwo Czerwone i czarne nową książkę Roberta Krasowskiego „O demokracji w Polsce”, która od środy będzie do kupienia w księgarniach.

Przesłuchanie Piechocińskiego. W środę o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Z kolei w piątek o 10:00 komisja przesłucha prezesa zarządu Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu Kazimierza Poznańskiego.

Sejm o ustawie antykorupcyjnej. W środę o 14:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która rozpatrzy projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15. Pierwotnie komisja miała zebrać się w czwartek o 16:00. Posiedzenie zostało odwołane, być może ze względu na blok głosowań po 18:00. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, rząd aprobuje propozycję i z uwagami rekomenduje ją do dalszych prac.

Rząd o wieloletnim planie finansowym. Rada Ministrów na środowym posiedzeniu o 15:00 zajmie się projektem uchwały ws. Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2019-2012 oraz Projektem Krajowego Programu Reform na rzecz realizacji strategii “Europa 2020”. Aktualizacja 2019/2020.

Zaopiniowanie Szatkowskiego na ambasadora. W środę o 15:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Tomasza Szatkowskiego na stanowisko ambasadora RP. To kolejna próba – Szatkowski był już kandydatem na to funkcję ambasadora RP przy NATO, ale w lutym ta sama komisja, stosunkiem głosów 7:6, negatywnie zaopiniowała jego kandydaturę. Teraz obecny wiceszef MON znów ubiega się o stanowisko ambasadora RP przy NATO. Ponadto Szatkowski ma reprezentować Polskę w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze.

Komisja o postawieniu Kwiatkowskiego przed TS. W środę o 18:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej – tradycyjnie na posiedzeniu zamkniętym – powróci do oceny materiału dowodowego zebranego w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Sejm o rozszerzeniu 500+. W czwartek o 10:00 w Sejmie odbędzie się I czytanie rządowego projektu zakładającego rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko. II czytanie odbędzie się tego samego dnia o 15:45, a w wieczornym bloku głosowań – między 18:15 a 20:15 – rządowa propozycja zostanie przegłosowana. Sejm, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE, jest już przygotowany na przyjęcie projektu w ekspresowym tempie. O 13:00 odbędzie się posiedzenie komisji polityki społecznej i rodziny, która rozpatrzy projekt. Na 17:30 zaplanowano kolejne posiedzenie komisji, która rozpatrzy poprawki zgłoszone w trakcie II czytania.

Sejm o odwołaniu Zalewskiej. W czwartek o 11:00 sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży rozpatrzy i zaopiniuje wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej. Termin rozpatrzenia wniosku przez Sejm nie jest na razie znany – w aktualnym harmonogramie czwartkowego posiedzenia nie ma, przynajmniej na chwilę obecną, tego punktu.

Wybór sędziego TK. Także w czwartek Sejm w wieczornym bloku głosowań wybierze nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w miejsce sędzi TK Sławomiry Wronkowskiej-Jaśkiewicz, której kadencja kończy się 6 maja. Jedynym kandydatem, zgłoszonym na to stanowisko przez PiS, jest obecny sędzia SN Wojciech Sych. Wcześniej, w środę o 18:00, wniosek w sprawie wyboru na stanowisko sędziego TK zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Szczyt V4+Japonia. W czwartek w Bratysławie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Dokładny harmonogram nie jest na razie znany.

Okrągły stół ws. oświaty. W piątek o 12:00 na Stadionie Narodowym odbędą się pierwsze obrady tzw. oświatowego okrągłego stołu. – Okrągły stół edukacyjny wstępnie proponujemy, żeby był skonstruowany w czterech podstawowych obszarach. Pierwszy to uczniowie. Drugi nauczyciele. Trzeci obszar, jakość edukacji, jakość kształcenia. Czwarty tak umownie nazwaliśmy nowoczesna szkoła. Chciałbym, żeby w wyniku tego okrągłego stołu wszyscy byli wygrani – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Losowanie numerów list. W piątek odbędzie się losowanie numerów list wyborczych przez Państwową Komisję Wyborczą. Także w piątek upływa termin na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych.

Decyzja PAD ws. Emerytury plus. – Myślę, że można się spodziewać w przyszłym tygodniu określonych komunikatów i informacji w tej sprawie. Natomiast jest zasadą, której staram się przestrzegać, że ministrowie prezydenccy nie uprzedzają decyzji prezydenta. Ale tutaj pewnie nie można spodziewać się zaskoczenia. Można spodziewać się dobrych informacji dla polskich emerytów – mówił Paweł Mucha w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus, zapowiadając kilka dni temu decyzję prezydenta w sprawie ustawy o tzw. Emeryturze plus.

Regionalne konwencje PiS. Partia rządząca po świętach będzie kontynuować organizowanie konwencji wyborczych – jak słyszymy, w ten weekend mają one odbyć się i w sobotę i w niedzielę, m.in. w Poznaniu. Jak zapowiadała ostatnio Beata Mazurek w radiowej Trójce, konwencje będą odbywać się do 18 maja, kiedy odbędzie się konwencja podsumowująca.

Konwencja KE w Poznaniu. W sobotę Koalicja Europejska planuje konwencję wyborczą w Poznaniu, gdzie obecni mają być m.in. Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Włodzimierz Czarzasty. Dzień później szef Platformy prawdopodobnie odwiedzi Opolszczyznę. Te informacje podało PAP tuż przed świętami.

Biedroń we Wrocławiu. – Spotkajmy się w sobotę, by wspólnie porozmawiać o praworządności w Polsce. Zapraszamy na wystąpienie Roberta Biedronia, Barbary Labudy i dr Krzysztofa Śmiszka. Polska, potrzebuje zmian, potrzebuje Wiosny. To my jesteśmy zmianą! – tak Wiosna zapowiada swój weekendowy event we Wrocławiu, który rozpocznie się o 13:00.

Fot. 300POLITYKA