Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim – jak wszystko na to wskazuje – początek bezterminowego protestu nauczycieli a także rocznica katastrofy smoleńskiej i nadzwyczajny unijny szczyt dot. Brexitu.

W drugiej połowie tygodnia odbędą się posiedzenia Sejmu – posłowie zajmą się m.in. obniżeniem podatku miedziowego – oraz Senatu, gdzie będzie rozpatrywana Emerytura plus, w ostatnich dniach nazywa też Jarkowym.

Inne tematy to aktualizacja ratingu Polski przez jedną z trzech największych agencji, kolejna regionalna konwencja PiS czy posiedzenie sejmowej komisji ws. wniosku odwołanie ministra Gróbarczyka oraz obchody 20-lecia SLD.

*****

Protest nauczycieli. Wiele wskazuje na to, że w poniedziałek rozpocznie się protest nauczycieli – chyba, że w trakcie niedzielnych rozmów uda się dojść do porozumienia. W piątek prezes ZNP Sławomir Broniarz mówił, iż ”nie zachodzą żadne okoliczności, przesłanki które dawałyby nam legitymację do tego, abyśmy mogli dyskutować o wstrzymaniu akcji strajkowej w poniedziałek”.

Termin na rejestrację komitetów wyborczych. Co prawda termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego lub przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców upłynął 6 kwietnia, ale to sobota, więc w praktyce czas jest do poniedziałku. Termin na rejestrację list upływa 16 kwietnia o północy.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. W środę wypada 9. rocznica katastrofy smoleńskiej. Główne obchody odbędą się w Warszawie. Na 8:00 zaplanowano mszę świętą, na 8:41 Apel Pamięci, a na 9:10 złożenie wiązanek przed pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem ofiar tragedii. O 19:00 odbędzie się druga msza święta, a na 20:45 zaplanowano wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.

Plan PAD. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odwiedzi województwo lubuskie, gdzie o 16:00 spotka się z mieszkańcami Słubic, a o 18:30 – powiatu sulęcińskiego. We wtorek PAD weźmie udział w siódmej konferencji z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, a następnie o 16:00 złoży wizytę w Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie spotka się z mieszkańcami powiatu mogileńskiego.

Izba Dyscyplinarna SN o statusie nowych sędziów SN. W środę o 10:00 Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w pełnym składzie zajmie się rozpatrzeniem zagadnienia prawnego dotyczącego prawidłowości mianowania nowych sędziów SN.

Komisja o odwołaniu Gróbarczyka. W środę o 13:00 sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej rozpatrzy i zaopiniuje wniosek opozycji o wyrażenie o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Termin rozpatrzenia przez Sejm nie jest jeszcze znany.

Nadzwyczajny szczyt unijny ws. Brexitu. W środę o 18:00 przywódcy 27 krajów UE zbiorą się, by rozmawiać o najnowszych wydarzeniach związanych z Brexitem. – W związku z odrzuceniem przez Izbę Gmin umowy wystąpieniowej postanowiłem zwołać na 10 kwietnia szczyt Rady Europejskiej – potwierdził 29 marca, po głosowaniu w Izbie Gmin, Donald Tusk. 21 marca przywódcy UE-27 postanowili, że jeśli umowa wystąpieniowa zostanie odrzucona, terminem brexitu będzie 12 kwietnia.

Komisja śledcza ds. VAT. W czwartek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego dyrektora Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów Tomasza Michalaka. To jedyne przesłuchanie zaplanowane na ten tydzień.

Senat o Emeryturze plus. Na dwudniowym posiedzeniu Senatu, które odbędzie się w czwartek i piątek, izba wyższa parlamentu zajmie się ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., czyli tzw. Emeryturą plus. Wcześniej, w środę o 12:00, ustawą zajmie się senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Wszystko wskazuje na to, że rządowa propozycja zostanie przyjęta bez poprawek i trafi na biurko prezydenta.

Sejm o obniżeniu podatku miedziowego. W czwartek o 11:00 w Sejmie odbędzie się II czytanie zgłoszonego przez PiS projektu nowelizacji obniżającej o 15% podatek miedziowy. Zmniejszenie tej daniny było jednym z warunków stawianych przez Bezpartyjnych Samorządowców i zostało wpisane do umowy koalicyjnej z PiS. Wcześniej, w środę o 16:30 projekt rozpatrzy sejmowa komisja finansów publicznych, a całość może być przyjęta w piątkowym bloku głosowań między 15:00 a 17:30.

Komisja o postawieniu Kwiatkowskiego przed TS. W czwartek o 13:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej – tradycyjnie na zamkniętym posiedzeniu – powróci do oceny materiału dowodowego zebranego w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Aktualizacja ratingu Polski. W piątek Standard & Poor’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to kolejny przegląd w ostatnim czasie – pod koniec marca Fitch potwierdziło dotychczasowy rating Polski z perspektywą stabilną.

Konwencja PiS. Jak słyszymy, w nadchodzący weekend regionalna konwencja PiS odbędzie się w Lublinie. Pierwotnie to miejsce było rozważane na ostatnią sobotę, ale wtedy ostatecznie event partii rządzącej odbył się w Kadzidle na Mazowszu. PiS regionalne konwencje organizuje konsekwentnie od kilku tygodni.

Obchody 20-lecia SLD. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w sobotę w Warszawie odbędą się obchody z okazji 20-lecia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w których wezmą udział byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller, Marek Belka oraz byli przewodniczący SLD, posłowie, senatorowie, ministrowie i marszałkowie Sejmu z SLD.

Fot. PiS