Rozpoczynający się miesiąc to przede wszystkim dalszy ciąg układania list do PE – dwie największe formacje, czyli PiS i Platforma zamierzają je przedstawić w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Rząd przedstawi mapę drogową wdrażania propozycji programowych, tzw. piątki, a w Gdańsku odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta. TSUE zajmie się sprawą KRS, a Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski. Prezydent Duda z kolei ogłosi decyzję ws. ustawy dot. rekompensaty dla mediów publicznych.

*****

Wybory w Gdańsku. 3 marca odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Wiele wskazuje na to, że nowym włodarzem miasta zostanie Aleksandra Dulkiewicz, być może już w I turze.

Kampania do PE. Prezydent pod koniec lutego oficjalnie zarządził wybory do PE, ale największe partie nie przedstawiły jeszcze swoich pełnych list. Komitet Polityczny PiS w tej sprawie obradował ostatnio na początku marca. Z kolei Platforma listy zamierza pokazać w drugiej bądź trzeciej dekadzie marca. Jak mówił Sławomir Neumann w Radiu Zet: – Do 10 marca Platforma zgłasza swoich kandydatów do zarządu krajowego we wszystkich okręgach. Nasi partnerzy też do 10 marca określą się personalnie z kandydatami. Potem trzeba to będzie ułożyć, zebrać. Deadline tak naprawdę jest aż do 16 kwietnia, do rejestracji list. Wydaje mi się, że to będzie druga, trzecia dekada marca, kiedy będziemy już w stanie jako Koalicja Europejska zaproponować, pokazać pełen skład list w tych 13 okręgach. Rada Krajowa PO ma odbyć się 16 lub 23 marca.

Przesłuchanie Kwiatkowskiego. 6 marca o 10:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra sprawiedliwości, obecnie prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Z kolei 5 marca o 9:00 komisja przesłucha Adama Rapackiego i Piotra Niemczyka.

Obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W związku z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniach 4-12 marca weźmie udział w kilku przedsięwzięciach. W planie jest wizyta w Żaganiu oraz Orzyszu, odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP oraz wizyta w Korpusie Północno-Wschodnim. Z kolei 12 marca prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Czech Milosem Zemanem, prezydentem Słowacji Andrejem Kiską oraz prezydentem Węgier Janosem Aderem weźmie udział w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, które odbędą się w Pradze.

Mapa drogowa piątki Kaczyńskiego. – Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów 5 marca zostanie przedstawiona mapa drogowa projektów [z tzw. piątki Kaczyńskiego], o których mówię. Wtedy też przedstawimy państwu szczegółowe rozwiązania. Chcę zapewnić, że wszystkie te programy zostały bardzo dokładnie policzone – mówiła Joanna Kopcińska podczas konferencji prasowej.

TSUE o KRS. 19 marca w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w sprawie pytań Sądu Najwyższego dotyczących m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów.

Szczyt UE. 21 i 22 marca odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Podczas szczytu rada skoncentruje się na zatrudnieniu, wzroście i konkurencyjności. Unijni przywódcy będą także rozmawiać o zmianie klimatu, stosunkach zewnętrznych i sposobach walki z dezinformacją. Szefowie zajmą się także potrzebą ochrony demokratycznego i uczciwego charakteru wyborów europejskich i krajowych w całej UE.

Aktualizacja ratingu Polski. Fitch – jedna z trzech największych agencji ratingowych – zaplanowała na ten rok dwa przeglądu ratingu Polski. Pierwszy odbędzie się już za kilka tygodni, 29 marca. Kolejny – 27 września.

Decyzja PAD ws. rekompensaty dla mediów publicznych. Pod koniec lutego Senat przyjął ustawę o tzw. rekompensacie dla mediów publicznych. Teraz ruch należy do prezydenta Dudy, który na decyzję ma 21 dni. Można więc zakładać, że najpóźniej w drugiej połowie marca PAD będzie musiał ogłosić swój werdykt.

Sejm i Senat. Jedyne w tym miesiącu posiedzenie Sejmu odbędzie się 13-15 marca – porządek obrad nie jest na razie znany, ale możliwe, że posłowie zajmą się wnioskiem opozycji o odwołanie ministra rolnictwa. Senat z kolei zbierze się 20-22 marca.

Fot. Sejm