Już na początku tygodnia premier Morawiecki rozpocznie polityczną ofensywę przed weekendową konwencją PiS. Szef polskiego rządu ruszy w Polskę autobusem, by pokazać, jak działa tzw. 5-tka Morawieckiego. Grzegorz Schetyna odniesie się do “afery Kaczyńskiego”, a Sejm zajmie się wnioskiem o odwołanie ministra sprawiedliwości, a także projektem PiS dot. rekompensaty dla mediów publicznych.

Rada ds. ogólnych kolejny raz zajmie się kwestią praworządności w Polsce, a komisja śledcza ds. VAT przesłucha Pawła Grasia i Jacka Kapicę. PSL podejmie decyzję w jakiej formule idzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego, a sejmowa komisja zaopiniuje kandydatury dwóch wiceministrów na stanowiska ambasadorów RP. Z kolei w Jerozolimie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej.

*****

Trasa Morawieckiego. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w poniedziałek startuje akcja o roboczym tytule “10 godzin z premierem Morawieckim”. Początek planowany jest rano z miejsca, w którym w ubiegłym roku została ogłoszona tzw. piątka Morawieckiego. Następnie szef polskiego rządu uda się w Polskę, gdzie pokaże, jak działa wspomniana 5-tka, na 5 przykładach w 5 miejscach. Organizatorzy zapewniają, że całość będzie utrzymana w kampanijnym stylu – choć ta formalnie jeszcze się nie rozpoczęła – a Mateusz Morawiecki w Polskę ruszy autobusem. Podczas objazdu mają być obecni także ministrowie, żeby pokazać drużynę.

Konferencja Schetyny. W poniedziałek o 9:30 we Wrocławiu przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna wyda “oświadczenie ws. afery Kaczyńskiego”. Pierwotnie lider opozycji miał spotkać się z dziennikarzami w sobotę, ale jego oświadczenie zostało przeniesione właśnie na początek najbliższego tygodnia.

Podpisanie deklaracji LGBT+ przez Trzaskowskiego. W poniedziałek w warszawskim ratuszu nastąpi podpisanie deklaracji na rzecz społeczności LGBT+ w Warszawie. W spotkaniu udział weźmie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra oraz przedstawiciele organizacji reprezentujących społeczność LGBT+. W deklaracji wymienione zostały obszary, które w opinii społeczności LGBT+ wymagają podjęcia działań.

Szczyt V4 w Jerozolimie. W poniedziałek i wtorek w Jerozolimie odbędzie się pierwszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej poza granicami państw V4. Swój udział potwierdzili premierzy Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Andrej Babisz oraz Peter Pellegrini. Spotkanie tzw. wyszehradzkiej czwórki odbędzie się na zaproszenie premiera Izraela.

Rada ds. ogólnych o Polsce. We wtorek odbędzie się posiedzenie unijnej rady ds. ogólnych, która przyjrzy się m.in. aktualnej sytuacji, jeśli chodzi o prowadzone na podstawie art. 7 ust. 1 TUE postępowania dotyczące praworządności w Polsce i poszanowania unijnych wartości na Węgrzech.

Sejm o rekompensacie dla mediów publicznych. We wtorek o 15:00 sejmowa komisja kultury i środków przekazu rozpatrzy zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, wprowadzający rekompensatę dla mediów publicznych, o którym pisaliśmy w styczniu na 300POLITYCE. Zgodnie z aktualną wersją harmonogramu, w czwartek o 16:45 odbędzie się II czytanie projektu. To co prawda punkt sporny, ale wiele wskazuje na to, że Sejm przyjmie propozycję tego samego dnia, w bloku między 21:00 a 0:00.

Przesłuchanie Grasia i Kapicy. We wtorek o 11:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego wiceministra finansów Jacka Kapicę. Dzień później, w środę o 12:00 komisja przesłucha byłego ministra w KPRM Pawła Grasia.

Sejm o wotum wobec Ziobry. W środę o 15:15 Sejm zajmie się wnioskiem PO-KO o odwołanie Zbigniewa Ziobry z funkcji ministra sprawiedliwości – wynika z wstępnego harmonogramu. Debata potrwa planowo do 17:00, następnie dojdzie do głosowania nad wnioskiem. Wcześniej – w poniedziałek o 18:00 – wniosek zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Pierwotnie, zgodnie z poprzednią wersją harmonogram, debata na sali plenarnej była planowana na środę rano.

Kandydatury Cichockiego i Szatkowskiego na ambasadorów. W środę o 14:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych opiniuje trzech kandydatów na stanowisko ambasadora RP – wśród nich wiceszef MON Tomasz Szatkowski, który według nieoficjalnych informacji ma zostać szefem stałego przedstawicielstwa RP przy NATO w Brukseli. Z kolei w czwartek o 17:00 ta sama komisja zaopiniuje kandydaturę wiceszefa MSZ Bartosza Cichockiego na stanowisko ambasadora RP – w tym wypadku chodzi o placówkę w Kijowie, co pod koniec ubiegłego roku potwierdził prezydent Andrzej Duda.

Sejm o wynagrodzeniach w NBP. W czwartek wieczorem – między 21:00 a 0:00 – Sejm przegłosuje poprawkę do tzw. ustawy o wynagrodzeniach w NBP, co formalnie zakończy proces legislacyjny, co oznacza, że ustawa będzie mogła trafić na biurko prezydenta. Senat wprowadził drobną poprawkę, która naprawia oczywisty błąd, ale w praktyce z tego powodu prace przedłużyły się o kilka tygodni.

Wizyta prezydent Litwy w Polsce. W czwartek i piątek Dalia Grybauskaite złoży oficjalną wizytę w Polsce. Harmonogram nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że prezydent Litwy w czwartek odwiedzi w Warszawę, a w piątek Lublin. Z kolei we wtorek o 18:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w wernisażu wystawy malarstwa ,”Oblicza Polski – oblicza Polaków”.

Konwencja PiS. – Na tej konwencji będziemy mówić o naszych generalnych propozycjach programowych na kolejną kadencję, również w wyborach sejmowych – mówił Adam Bielan w “Sygnałach dnia” radiowej Jedynki, zapowiadając konwencję PiS, która najpewniej odbędzie się w najbliższą sobotę. – Konwencja programowa nie będzie dotyczyć tylko i wyłącznie wyborów europejskich. Kampania do Parlamentu Europejskiego rozpocznie się wraz z ogłoszeniem daty wyborów przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i myślę, że to będzie miało miejsce już po 23 lutego – mówił wicemarszałek Senatu.

Rada Naczelna PSL. Także w sobotę zbierze się Rada Naczelna PSL, która podejmie ostateczną decyzję w sprawie formuły startu partii do Parlamentu Europejskiego. Wiele wskazuje na to, że ludowcy – podobnie jak SLD – zdecydują o dołączeniu do Koalicji Europejskiej.

Fot. PiS