Luty w polityce to przede wszystkim konwencja inauguracyjna Roberta Biedronia, ostatni etap rozmów przed wyborami do PE – które prezydent Andrzej Duda ogłosi w tym miesiącu – a także możliwa prezentacja propozycji programowych przez PiS.

Sejm zbierze się tylko raz, zajmie się wtedy wnioskiem opozycji o odwołanie ministra sprawiedliwości oraz przegłosuje zapewne rekompensatę dla mediów publicznych. Na czołówki mediów powróci temat zmian w sądownictwie – znów za sprawą struktur europejskich.

Inne tematy to tzw. szczyt bliskowschodni oraz szczyt Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec a także Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Zapewne w przestrzeni publicznej będzie obecny także temat taśm Jarosława Kaczyńskiego, zwłaszcza jeśli redakcja „Gazety Wyborczej” posiada ich więcej.

*****

Konwencja Biedronia. 3 lutego w Warszawie odbędzie się konwencja Roberta Biedronia, podczas której zostanie przedstawiona nazwa i twarze ugrupowania oraz pakiet propozycji programowych. Biedroń, w ramach promocji nowej partii, dzień po konwencji rozpocznie objazd po Polsce, podczas którego odwiedzi 13 największych miast. Przez miesiąc lider nowej formacji, w trakcie otwartych spotkań, ma spotkać się z 20 tys. osób. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, Biedroń zaprezentuje m.in. projekty dot. kobiet, a inaugurację kampanii do PE planuje na początek marca.

TSUE o SN. 12 lutego w unijnym Trybunale Sprawiedliwości odbędzie się rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. To nieoficjalna informacja, nie ma jej jeszcze na stronach Trybunału w Luksemburgu, ale z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że zostały o tym poinformowane strony – Polska i Komisja Europejska.

Szczyt bliskowschodni. USA organizują międzynarodowy szczyt poświęcony sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym – w szczególności – roli, jaką pełni w regionie Iran. Szczyt ma się odbyć w Polsce, tę informację potwierdziło polskie MSZ. Szczyt zostanie zorganizowany 13-14 lutego. USA w imieniu Donalda Trumpa będzie reprezentował wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

UE o Polsce. 19 lutego ma odbyć się kolejna dyskusja na temat sytuacji w Polsce i reform sądownictwa na unijnej naradzie ministerialnej. Zdaniem Polskiego Radia, dyskusja nie będzie w formie wysłuchania, bo w tej sprawie nie ma większości w UE ale podsumowania dotychczasowego dialogu Warszawy z Brukselą. – Komisja Europejska ma przedstawić informację nie tylko na temat rozmów z Polską ale i Węgrami – powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

Sejm o odwołaniu Ziobry. 20 lutego o 10:00 Sejm zajmie się wnioskiem PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Według harmonogramu, debata potrwa 1,5 godziny, a do głosowania dojdzie między 12:00 a 13:00. Wniosek wpłynął do Sejmu 8 stycznia, ale dopiero 23 stycznia został opublikowany i skierowany do rozpatrzenia.

Sejm o rekompensacie dla mediów publicznych. Pod koniec stycznia w Sejmie odbyło się I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu dot. rekompensaty dla mediów publicznych. Propozycja nie została jednak przegłosowana w ekspresowym tempie, ale skierowana do komisji. Istnieje więc szansa na jej uchwalenie na posiedzeniu 20-22 lutego. Inna sprawa, że Senat po tym posiedzeniu Sejmu zbiera się dopiero 20-22 marca, a więc jeżeli nie zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie izby wyższej, to sprawa przeciągnie się aż do kwietnia.

Ogłoszenie wyborów do PE. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, wybory posłów do Parlamentu Europejskiego odbywają się w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej, ale wybory zarządza prezydent, w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy. W praktyce oznacza to, że Andrzej Duda najpóźniej pod koniec lutego będzie musiał oficjalnie zarządzić wybory.

Rozmowy opozycji. Termin ogłoszenia wyborów do PE oznacza, że luty to dla opozycji praktycznie ostatni możliwy miesiąc na konkretne rozmowy. Jak słyszymy w PSL, mniej więcej w połowie lutego ma zebrać się Rada Naczelna, która podejmie stosowne decyzje. Jeden z możliwych terminów to 9 lutego, ale niewykluczone, że sprawa przeciągnie się o tydzień. Z kolei 16 lutego odbędzie się konwencja SLD z udziałem delegatów z całego kraju, która przegłosuje formułę startu do PE i zapewne minimum programowe. Najpewniej w drugim tygodniu lutego liderzy SLD przedstawią szczegóły.

Możliwa prezentacja programowa PiS. Politycy partii rządzącej zapowiadali, że na przełomie stycznia i lutego zostaną zaprezentowane nowe propozycje programowe PiS. Zabójstwo prezydenta Adamowicza trochę zmieniło te plany, ale niewykluczone, że do ich ujawnienia dojdzie właśnie w lutym, choć jak słyszymy, inny możliwy termin to marzec. W niedawnym wywiadzie dla 300POLITYKI i WP premier Mateusz Morawiecki mówił: – Podchodzę do programu niezwykle poważnie, śmiertelnie poważnie i muszę uczciwie powiedzieć, że on jest teraz w fazie analiz. Nie mamy jeszcze teraz gotowego programu, że liczymy najróżniejsze rzeczy, myślimy o roku 2020, 2021 i byłoby przedwcześnie dzisiaj w uczciwy sposób powiedzieć, że mamy przygotowane coś już od początku do końca. Przeróżne kwestie, warianty są teraz liczone.

Spotkania międzynarodowe. 7 lutego w Bratysławie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec – wynika z informacji umieszczonej na stronie KPRM. Z kolei 18-19 lutego, jak podało MSZ Izraela, premierzy Węgier, Czech, Polski i oraz Słowacji przyjadą do Jerozolimy na pierwszy szczyt Grupy Wyszehradzkiej poza granicami państw V4. Ponadto w połowie lutego odbędzie się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa.

Fot. Sejm