W nadchodzącym tygodniu odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie Sejmu, w trakcie którego ma zostać przegłosowany projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Niewykluczone, że posłowie zajmą się także projektem ustawy o wynagrodzeniach w NBP, jeżeli PiS zdąży go przedłożyć. Prawdopodobnie Sejm zajmie się także projektem dot. rekompensaty dla mediów publicznych.

W KPRM odbędzie się tweetup z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a TK ogłosi wyrok w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. Komisja śledcza ds. VAT przesłucha Mateusza Szczurka, a prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą na Śląsk. Ponadto pod koniec tygodnia PAD spotka się z mediami na noworocznym spotkaniu.

*****

PAD na Śląsku. W poniedziałek o 19:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki z Korpusem Dyplomatycznym. Z kolei we wtorek PAD złoży wizytę w Lublińcu, Herbach i Kłobucku w województwie śląskim. Ponadto na ten tydzień zaplanowano noworoczne spotkanie PAD z przedstawicielami mediów.

Rozprawa KW. We wtorek o 10:00 odbędzie się rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Na rozprawę na zasadach ogólnych zostali wezwani Robert N., Marzena K. i Janusz P.

Przesłuchanie Szczurka. We wtorek o 11:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra finansów Mateusza Szczurka. W czwartek o 10:30 odbędzie się zamknięte posiedzenie komisji. W środę miało odbyć się przesłuchanie byłego szefa KPRM Jacka Cichockiego, ale zostało odwołane – być może z uwagi na głosowania nad projektem budżetu państwa.

Tweetup KPRM. We wtorek o 17:00 w KPRM odbędzie się tweetup z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Event będzie promowany w social media pod hashtagiem #TweetupKPRM. To drugi z czterech tweetupów Kancelarii Premiera zorganizowanych za premierostwa Morawieckiego.

Głosowanie budżetu. W środę odbędzie się 8-godzinny blok głosowań – od 10:00 do 18:00 – w trakcie którego Sejm przyjmie projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Tak wynika z wstępnego harmonogramu, który widziała 300POLITYKA. Pierwotnie do głosowania miało dojść w grudniu, ale punkt został zdjęty po zmianach w harmonogramie. Wcześniej, we wtorek sejmowa komisja finansów publicznych rozpatrzy poprawki zgłoszone w trakcie II czytania.

Ustawa PiS o jawności zarobków w NBP. – Podjęliśmy decyzję i zgłaszamy projekt dot. ujawnienia wysokości zarobków zarządu Narodowego Banku Polskiego, ale i zarządów poprzednich. Chcemy też ustalenia górnego limitu wynagrodzeń kadry NBP. Ten projekt chcemy złożyć jak najszybciej. Jak będzie gotowy, będziemy prezentować szczegóły – mówiła Beata Mazurek na konferencji prasowej w Sejmie. Z uwagi na sejmowy kalendarz, wiele wskazuje na to, że projekt zostanie przedstawiony w najbliższym tygodniu.

Rekompensata dla mediów publicznych. W ubiegłym tygodniu PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy zapewniający mediom publicznym ponad miliardową rekompensatą. Zdaniem wnioskodawców, rekompensata wynika z nieuiszczania opłat abonamentowych przez osoby ustawowo zwolnione od tego obowiązku w latach 2018 i 2019. Propozycja od razu została skierowana do I czytania i – jak można przypuszczać – będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę.

TK o IPN. W czwartek o 10:30 TK ogłosi wyrok w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. Część przepisów zostało latem uchylone, ale – jak tłumaczył Krzysztof Szczerski – część dotycząca tzw. artykułów ukraińskich nie ulega umorzeniu i dalej oczekuje na rozpatrzenie przez TK. Orzeczenie zostanie wydane w składzie pięcioosobowym.

Fot. Sejm