Styczeń w polityce to przede wszystkim parlamentarne prace nad budżetem na 2019 rok – na jedynych w tym miesiącu posiedzeniach Sejmu i Senatu. Rząd ma zaprezentować propozycje programowe, Platforma szykuje pierwszą z trzech konwencji, a TK zajmie się KRS i IPN.

*****

TK o KRS. 3 stycznia o 12:00 odbędzie się rozprawa TK – na wniosek KRS – dot. przede wszystkim ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada zawnioskowała, mówiąc w skrócie, o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o KRS dot. sposobu powoływania przez Sejm sędziów – członków Rady – i możliwości odwołania do SN od uchwał KRS dot. przedstawiania prezydentowi wniosków o powołanie sędziów.

Przesłuchanie Wojtunika. 8 stycznia o 12:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika. Dzień później, 9 stycznia o 10:00 komisja przesłucha byłego dyrektora departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów Tomasza Tratkiewicza, a 11 stycznia o 10:00 – byłego komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji Igora Parfieniuka.

Kongres Porozumienia. 13 stycznia w Krakowie odbędzie się kongres Porozumienia, na którym Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz zaprezentują przede wszystkim program “Energia Plus”. Ostatnio wicepremier Gowin zapowiedział, że Porozumienie, ustami minister Emilewicz, przedstawi kontrpropozycję rozwoju polskiej energetyki, do propozycji ministra Tchórzewskiego.

Głosowanie budżetu. 16 stycznia odbędzie się 8-godzinny blok głosowań – od 10:00 do 18:00 – w trakcie którego Sejm przyjmie projekt ustawy budżetowej na 2019 rok. Tak wynika z wstępnego harmonogramu, który widziała 300POLITYKA. Pierwotnie do głosowania miało dojść w grudniu, ale punkt został zdjęty po zmianach w harmonogramie – wtedy był rozpatrywany m.in. wniosek premiera o wotum zaufania. Senat ustawą budżetową zajmie się 23-24 stycznia.

TK o IPN. 17 stycznia o 10:30 TK ogłosi wyrok w sprawie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. Część przepisów zostało latem uchylone, ale – jak tłumaczył Krzysztof Szczerski – część dotycząca tzw. artykułów ukraińskich nie ulega umorzeniu i dalej oczekuje na rozpatrzenie przez TK. Orzeczenie zostanie wydane w składzie pięcioosobowym.

Konwencja PO. – Będziemy robić trzy duże konwencje w styczniu, marcu i maju. Będziemy je segmentowo przedstawiać. W styczniu przedstawimy pierwszy segment programowy – zapowiedział na początku grudnia Grzegorz Schetyna w rozmowie z Konradem Piaseckim. Z naszych rozmów z politykami Platformy wynika, że w grę wchodzi raczej końcówka miesiąca, a jeden z możliwych terminów to 26 stycznia, jeżeli uda się zarezerwować salę.

Prekampania. Najbliższe wybory odbędą się co prawda dopiero w maju, ale wszystkie partie przygotowują się już do kampanii, która potrwa aż do jesiennych wyborów parlamentarnych. W styczniu opozycja będzie toczyć dyskusje o listach, prawdopodobnie odbędzie się także posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która podejmie decyzję, co dalej. – Od stycznia naprawdę wszystko ruszy w kampanijnym tempie i muszą się spodziewać tutaj twardej jazdy. Mówię o całym PiS-ie i Mateuszu Morawieckim – stwierdził Grzegorz Schetyna w Polsat News.

Propozycje PiS. Na przełomie stycznia i lutego – zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego – mają zostać zaprezentowane nowe propozycje programowe PiS. Na ostatniej konwencji szef rządu mówił o trzech filarach: Europie, wyższych płacach i modernizacji Polski. Zdaniem naszych rozmówców, najbardziej prawdopodobny na chwilę obecną termin to koniec stycznia, choć prezentacja niekoniecznie będzie mieć formę konwencji. – W tej chwili toczą się prace nad różnymi rozwiązaniami, które mają wspierać również przedsiębiorców i również klasę średnią – mówił z kolei Michał Dworczyk w “Rzecz o polityce”.

Fot. Sejm