Decyzja PAD ws. SN. Prezydent Andrzej Duda do poniedziałku ma czas na podjęcie decyzji ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak słyszymy, prezydent właśnie w poniedziałek podpisze ustawę. Zaproponowana przez PiS nowelizacja odwraca tzw. emerytalną czystkę, czyli przywraca sędziów SN, w tym Małgorzatę Gersdorf.

Pogrzeb Szczypińskiej. Śp. poseł Jolanta Szczypińska zostanie pochowana w poniedziałek w Słupsku. Ceremonia będzie miała charakter oficjalny. Przewidziany jest udział najwyższych rangą urzędników państwowych. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o 11:30. Bezpośrednio po niej nastąpi przejazd na cmentarz komunalny.

PMM w Wiedniu. W poniedziałek i wtorek w Wiedniu odbędzie się High-Level Forum Africa-Europe. W wydarzeniu z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego będą uczestniczyć głowy państw i szefów rządów z licznych krajów afrykańskich i europejskich, przedstawiciele największych światowych firm, a także innowacyjni przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane współpracą. Udział potwierdzili także Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Podkomisja o frankowiczach. We wtorek o 12:00 zbierze się sejmowa podkomisja, by powrócić do rozpatrywania czterech projektów, w tym dwóch prezydenckich – o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, a także o nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim. We wtorek o 18:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odbiorą od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele organizacji harcerskich objętych Honorowym Protektoratem przez PAD.

Decyzje ws prądu. W ubiegłym tygodniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki wezwał przedsiębiorstwa energetyczne do przedstawienia szczegółowych informacji na temat możliwych oszczędności w związku z oszacowaniem przez ministra energii możliwych oszczędności w tych spółkach na ok. 1 mld zł. – Pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe – napisano. URE oczekuje na odpowiedzi przedsiębiorstw do najbliższego wtorku.

Rząd o polityce zagranicznej. Najbliższe posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się w środę – a nie tradycyjnie we wtorek – o 10:00. W porządku obrad m.in. założenia Polskiej Polityki Zagranicznej na 2019 roku. Dokument będzie podstawą do wygłoszenia tzw. rocznego expose szefa MSZ.

Senat. W środę o 11:00 izba wyższa zbierze się na trzydniowym posiedzeniu – ostatnim w tym roku. W porządku obrad jest m.in. ustawa dot. waloryzacji rent i emerytur, wprowadzająca jednorazową modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do a) 1100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej, b) 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a także zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł.

Fot. KPRP