Grudzień w polityce to przede wszystkim decyzja prezydenta Dudy ws. nowelizacji ustawy o SN, zatwierdzenie przez Senat kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka czy town hall z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów.

Sejm zajmie się immunitetem Stanisława Gawłowskiego, projektem budżetu na 2019 rok, a także projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W Warszawie odbędzie się kongres założycielski ugrupowania Ryszarda Petru, zbierze się także Rada Krajowa SLD.

Ponadto 13-14 grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Europejskiej. RE skoncentruje się na długoterminowym budżecie UE, jednolitym rynku, migracji i stosunkach zewnętrznych. Najpewniej także w grudniu Sejm rozpatrzy wniosek o tzw. konstruktywne wotum nieufności, ale termin nie jest jeszcze znany.

*****

Town hall PMM. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, 1 grudnia w Warszawie odbędzie się town hall “Praca dla Polski”. Jak mówią nasi rozmówcy, ma ona pokazać, że “po trzech latach rządu obecna władza nadal jest blisko ludzi, potrafi szczerze rozmawiać i nie jest wyalienowana od społeczeństwa”. Chodzi o pokazanie bliskości premiera – dlatego w jej trakcie szef rządu ma nawiązywać bezpośredni kontakt z ludźmi z sali. Jedynymi elementami wystroju będą flagi Polski i UE. Jak się dowiadujemy, przemawiać mają – obok premiera – także wicepremierzy, w tym Beata Szydło

Immunitet Gawłowskiego. 3 grudnia o 12:00 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajmie się oświadczeniem Stanisława Gawłowskiego o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Komisja zajmie się także wnioskami ws. Sławomira Neumanna i Andrzeja Halickiego. Pierwotnie Sejm już na poprzednim posiedzeniu miał głosować nad wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, ale Gawłowski niemal w ostatniej chwili zrzekł się immunitetu. Tym samym wniosek ponownie trafił do komisji w celu zaopiniowania.

COP24. 3 grudnia prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). W planie jest m.in. uroczyste otwarcie szczytu, przedstawienie deklaracji “Just transition” czy spotkanie prezydenta RP i sekretarza generalnego ONZ z przedstawicielami mediów. Ponadto w ramach szczytu PAD odbędzie szereg spotkań dwustronnych.

Sejm o handlu w niedziele. Na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Nowe przepisy, zaproponowane przez PiS, zabronią m.in. otwierania sklepów z usługami pocztowymi. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, II czytanie ma odbyć się 5 grudnia od 18:45. Wiele więc wskazuje na to, że już 7 grudnia rano projekt zostanie przegłosowany. Ponadto 5 grudnia o 8:30 projekt zaopiniuje sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji.

Kongres założycielski partii Petru. 9 grudnia w Warszawie odbędzie się konwencja założycielska “Teraz”, czyli nowej partii Ryszarda Petru, Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt. – Spotkajmy się w niedzielę 9 grudnia, porozmawiajmy o Polsce, o naszej gospodarce i przyszłości. Zacznijmy zmieniać Polskę. Teraz! – zapowiadają organizatorzy. – Pokażemy, na czym polegają nasze wartości, o co chcemy walczyć. Chociażby kwestie zniesienia zakazu handlu w niedziele. Mogę powiedzieć tak: uważam, że Nowoczesna opuszcza to miejsce i jest to do gospodarowania, jeżeli chodzi o elektorat – mówił Petru w RMF FM.

Decyzja PAD ws. SN. W pierwszej połowie grudnia prezydent Andrzej Duda będzie musiał podjąć decyzję ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który odwraca tzw. emerytalną czystkę, czyli przywraca sędziów SN, w tym Małgorzatę Gersdorf. Senat przyjął nowelę 23 listopada, czyli termin na podjęcie decyzji upływa właśnie w okolicach 15 grudnia.

Wysłuchanie ws. praworządności. 11 grudnia odbędzie się w Brukseli kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 traktatu – podały PAP źródła unijne. Zdaniem polskich dyplomatów, to korzystna sytuacja, bo Komisja Europejska będzie musiała odnieść się na tym wysłuchaniu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zatwierdzenie RPD. W listopadzie Sejm wybrał Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Tę kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Senat – zrobi to na posiedzeniu 12-14 grudnia. Można przypuszczać, że do głosowania dojdzie w ostatnim dniu posiedzenia. Poprzednio senatorowie nie wyrazili zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na to stanowisko.

Budżet na 2019 rok. 12 grudnia na posiedzeniu Sejmu ma odbyć się II czytanie projektu ustawy budżetowej na 2019 rok – tak wynika z harmonogramu przyjętego przez komisję finansów publicznych. 13 grudnia wspomniana komisja ma rozpatrzyć poprawki zgłoszone w drugim czytaniu, a 14 grudnia odbędzie się trzecie czytanie i przyjęcie ustawy budżetowej przez Sejm. Senat może zająć się ustawą najwcześniej na posiedzeniu 19-21 grudnia.

Rada Krajowa SLD. – 15 grudnia podczas Rady Krajowej podejmiemy uchwałę zwołującą konwencję, która zdecyduje, w jakiej formule Sojusz pójdzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego – poinformowało SLD za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Fot. Sejm