Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim sesje nowych sejmików województwach (oraz oraz gmin, powiatów), a także zaprzysiężenia nowych prezydentów burmistrzów, wojtów oraz radnych. W czwartek odbędzie się zaprzysiężenie Rafała Trzaskowskiego.

Zapewne w poniedziałek obóz rządzący przedstawi dalsze kroki dot. zmian w Sądzie Najwyższym. Tego dnia upływa bowiem termin na odpowiedź Polski ws. podjętych działań w celu wykonania środka zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE.

Także w tym tygodniu zbiera się Sejm, który zajmie się wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i stosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania Stanisława Gawłowskiego. Posłowie wybiorą także nowego Rzecznika Praw Dziecka. Z kolei Senat zajmie się tzw. ustawą o przejmowaniu banków.

*****

Nowa taśma. – W poniedziałek złożę w prokuraturze nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Marek Chrzanowski wiedział już wówczas, że jego oferta korupcyjna została odrzucona. Przeszedł więc do realizacji jak to nazwał “planu Zdzisława”. Na taśmie słychać i widać (to nagranie video), jak przedstawiciele urzędu państwowego bez żenady potwierdzają, że wiedzą o planie przejęcia banku za złotówkę – napisał Roman Giertych na Facebooku. Ponadto w poniedziałek Leszek Czarnecki zostanie przesłuchany ws. afery w KNF.

Ruch rządu ws. SN. W poniedziałek mija termin na odpowiedź Polski ws. podjętych działań w celu wykonania środka zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE dot. ustawy o SN. Premier Morawiecki w ostatnich dniach dawał do zrozumienia, że zostaną zaprezentowane jakieś zmiany. – Jestem przekonany, że na pewno dogadamy się z KE w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. W ciągu kilku dni zaproponujemy KE “pewne zmiany”. Mamy nadzieję, że będzie z tego zadowolona – mówił szef rządu na konferencji FOTAR w Hamburgu. Ponadto we wtorek odbędzie się wysłuchanie w PE ws. praworządności w Polsce.

Sesje nowych sejmików. W tym tygodniu odbędą się pierwsze sesje sejmików nowej kadencji. Radni w poszczególnych województwach wybiorą przewodniczących i wiceprzewodniczących sejmików, a także marszałków i wicemarszałków oraz członków zarządów województw. W poniedziałek odbędą się sesje w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. W środę – śląskim, lubelskim i opolskim, w czwartek – lubelskim, łódzkim, podlaskim i świętokrzyskim, a w piątek – warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Podpisanie ustawy o PPK. W poniedziałek o 11:00 prezydent Andrzej Duda podpisze w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Inne zaplanowane wydarzenia na ten tydzień to spotkanie Pary Prezydenckiej z parami z długoletnim pożyciem małżeńskim i ich rodzinami, udział PAD w gali z okazji Święta Kolejarza czy wizyta w województwie małopolskim.

Spotkanie Błaszczaka z sekretarzem generalnym NATO. W poniedziałek i wtorek w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w Radzie do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej oraz spotka się z sekretarzem generalnym NATO.

Komisja o ustawie dot. służby zagranicznej. We wtorek na dwóch połączonych sejmowych komisjach odbędziae się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. Propozycja PiS dotyczy wprowadzenia obowiązku lustracyjnego na wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w polskich placówkach zagranicznych, a także jednostkach nadzorowanych przez ministra spraw zagranicznych powołanych na podstawie odrębnych przepisów.

Posiedzenie KW. We wtorek odbędzie się posiedzenie niejawne komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Posiedzenie niejawne rozpocznie się o 10:00, po nim ok. 11:30 planowana jest konferencja prasowa członków Komisji i ogłoszenie decyzji ws. nieruchomości położonych przy ul. Wilczej i Skorupki 6 oraz Alei Niepodległości 151.

Senat o bankach. W środę o 11:00 rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu, w trakcie którego zostanie rozpatrzona m.in nowelizacja niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku. To tzw. ustawa o przejmowaniu banków, które znalazły się w finansowych tarapatach. W porządku obrad jest też informacja o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2017 roku oraz o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich.

Komisja o Kwiatkowskim. W środę o 15:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przesłucha byłego pracownika Najwyższej Izby Kontroli Mariana Cichosza wezwanego w charakterze świadka w sprawie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego – kontynuacja.

Zaprzysiężenie Trzaskowskiego. W czwartek o 10:00 odbędzie się pierwsza sesja nowo wybranej Rady miasta stołecznego Warszawy na kadencję 2018-2023, zwołaną w celu złożenia ślubowania przez radnych oraz przez nowo wybranego prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W planie jest też wybór przewodniczącego rady, a także wiceprzewodniczących.

Posiedzenia komisji śledczych. W środę o 9:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłą podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbietę Chojnę-Duch. Dzień później, w czwartek o 14:00 posłowie przesłuchają byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jacka Dominika. Z kolei w środę o 10:30 na zamkniętym posiedzeniu zbierze się komisja śledcza ds. Amber Gold, by omówić sprawy bieżące.

Komisja o immunitetach Neumanna i Halickiego. W środę o 12:30 sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych rozpatrzy wnioski wnioski Komendanta Głównego Policji z 27 czerwca 2018 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie posłów Andrzeja Halickiego i Sławomira Neumanna. Chodzi najprawdopodobniej o odpalenie rac na Marszu Wolności. Komisja zajmie się także zmianą sprawozdawcy do sprawozdania dot. Stanisława Gawłowskiego.

Wybór RPD. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie wybiorą Rzecznika Praw Dziecka – wynika z wstępnego harmonogramu, który widziała 300POLITYKA. Do głosowania dojdzie w piątek, w porannym bloku między 9:00 a 12:00. Wcześniej, w środę o 16:00 dwie sejmowe komisje zaopiniują stosowny wniosek. Jedynym kandydatem na to stanowisko – zgłoszonym przez PiS – jest Mikołaj Pawlak.

Sejm o Gawłowskim. Także w piątek Sejm będzie także głosować nad wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i stosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania Stanisława Gawłowskiego. Dzień wcześniej wieczorem posłowie wysłuchają sprawozdania komisji regulaminowej.

Nadzwyczajny szczyt ws. Brexitu. Na niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał nadzwyczajny szczyt 27 państw członkowskich. Przywódcy mają na nim zatwierdzić porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Fot. Sejm