Dalszy ciąg kampanii samorządowej. W niektórych miastach – jak w Krakowie czy Gdańsku – kandydaci będą kontynuować kampanię samorządową. Inne partie będą zapewne podsumowywać i analizować wyniki niedzielnych wyborów.

PAD w Niemczech. W poniedziałek i wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złoży wizytę w Niemczech. W planie jest m.in. spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz kanclerz Angelą Merkel czy udział w XIX Forum Polsko-Niemieckim “Europa 1918 – 2018: historia z przyszłością“.

Posiedzenie Sejmu. We wtorek o 10:00 rozpocznie się dwudniowe, drugie w tym miesiącu posiedzenie Sejmu. Zgodnie z wstępnym harmonogram, który widziała 300POLITYKA, posłowie we wtorek o 12:30 zajmą się, w ramach II czytania, rządowym projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Możliwe więc, że Sejm przyjmie projekt na na posiedzeniu. W harmonogramie jest także II czytanie dot. Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Wybór RPD. Wiele wskazuje na to, że na wspomnianym posiedzeniu Sejmu nastąpi wybór nowego Rzecznika Praw Dziecka. Jedynym kandydatem – ponownie zgłoszonym na to stanowisko przez PiS – jest Agnieszka Dudzińska. We wtorek o 16:00 dwie sejmowe komisje zaopiniują stosowny wniosek, a do głosowania może dojść albo tego samego dnia wieczorem, albo w środę rano.

Przesłuchanie Czumy. W środę o 13:00 komisja śledcza ds. VAT przesłucha byłego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę. To dalszy ciąg przesłuchań byłych ministrów sprawiedliwości – w ubiegłym tygodniu przed komisją stanął Zbigniew Ćwiąkalski.

Posiedzenie Senatu. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. ustawą o pracowniczych planach kapitałowych czy ustawą o kołach gospodyń wiejskich. Senat wysłucha też sprawozdania z działalności Rady Dialogu Społecznego za 2017 rok.

Komisje o budżecie na 2019 rok. W nadchodzącym tygodniu, począwszy od poniedziałku, sejmowe komisje będą pracować nad poszczególnymi częściami projektu ustawy budżetowej na kolejny rok, którą Sejm zajmował się w ramach I czytania na pierwszym październikowym posiedzeniu. Kiedy sejmowe komisje zakończą prace, odbędzie się II czytanie, a następnie głosowanie. Cały proces legislacyjny powinien zakończyć się na przełomie roku.

Fot. Sejm