Najbliższe dni w polityce to przede wszystkim pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie Sejmu, dalszy ciąg kampanii samorządowej, a także decyzja prezydenta ws. „starych” sędziów” SN. Rząd zajmie się kwestią płacy minimalnej, a komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Tomasza Arabskiego.

*****

Kampania samorządowa. Nadchodzący tydzień to kolejny tydzień kampanii samorządowej. Koalicja Obywatelska po ostatniej konwencji zbiera podpisy, Rafał Trzaskowski w poniedziałek rano wystąpi z Barbarą Nowacką, a SLD, także w poniedziałek, startuje z prezentacją pierwszej z 7 szpic programowych. O 12.30 w Łodzi przedstawi pierwszy z 7 bilbordów tematycznych oraz konkretne propozycje związane z tematem “Po stronie dziecka, po stronie rodzica”. W konferencji prasowej wezmą udział Włodzimierz Czarzasty, Tomasz Trela oraz liderki i liderzy list do Sejmiku.

Przesłuchanie Arabskiego. W poniedziałek o 12:00 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. We wtorek posłowie przesłuchają byłą dyrektor Departamentu Produktów Amber Gold Małgorzatę Kin-Kaczmarek oraz byłego naczelnika wydziału Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów.

Decyzja PAD ws. sędziów SN. Prezydent Andrzej Duda najpóźniej we wtorek ma zdecydować, którzy sędziowie ze starego składu pozostaną w Sądzie Najwyższym. Taką informację przekazał Andrzej Dera. – Pierwsza [procedura] dotyczy sędziów [SN], którzy wydali oświadczenie, termin mija we wtorek najbliższy. Tutaj rozstrzygnięcie będzie na początku przyszłego tygodnia – stwierdził prezydencki minister w PR3. Chodzi o sędziów, którzy złożyli oświadczenie o woli dalszego orzekania w SN.

Rząd o płacy minimalnej. – Na posiedzeniu 11 września, to będzie ostateczny termin, Rada Ministrów rozstrzygnie ostateczną wysokość minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej. Znamy propozycję związków zawodowych, pracodawców i naszą wcześniejszą, która wynosi 2220 zł – powiedziała Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP.

Komisja śledcza ds. VAT. W środę o 10:30 zbiorą się posłowie z komisji śledczej ds. VAT na zamkniętym posiedzeniu. W planie jest rozpatrzenie wniosków dowodowych oraz sprawy bieżące.

Sejm po przerwie. W środę o 10:00 rozpoczyna się – przynajmniej według planu – trzydniowe posiedzenie Sejmu, pierwsze po długiej wakacyjnej przerwie. W planie jest m.in. sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku, a także powołanie Rzecznika Praw Dziecka.

PAD na szczycie Głów Państw Grupy Arraiolos. W czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką weźmie udział w szczycie Głów Państw Grupy Arraiolos na Łotwie. Także w tym tygodniu PAD spotka się z mieszkańcami Leżajska – we wtorek, weźmie udział w uroczystych obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Z kolei w środę weźmie udział w uroczystym otwarciu sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.

Aktualizacja ratingu Polski. W piątek Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona przeglądu ratingu Polski. Agencja w marcu nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

Fot. Sejm