Polityczny wrzesień to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii samorządowej. Swoje konwencje zaplanowały największe partie – zarówno PiS, jak i opozycja, ta parlamentarna i pozaparlamentarna. 17 września mija termin na zgłoszenie list kandydatów na radnych, a 26 września – termin zgłoszenia kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Wrzesień w polityce to także wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkanie z Donaldem Trumpem, pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu, aktualizacja ratingu Polski przez Moody’s, Forum Ekonomiczne w Krynicy, kolejne wysłuchanie Polski ws. praworządności czy nieformalne spotkanie szefów państw i rządów UE. Ponadto we wrześniu powróci temat zmian w polskim sądownictwie.

Ponadto w tym miesiącu – jak co roku – rząd przyjmie projekt budżetu na kolejny rok i prześle go do Sejmu. Wstępnym projektem Rada Ministrów zajmowała się już w sierpniu.

*****

Konwencja PiS. 2 września w Warszawie odbędzie się samorządowa konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. – Jeżeli chodzi o aktywność prezesa Jarosława Kaczyńskiego, mówiłem o tym i mogę tylko to powtórzyć. To będzie bardzo aktywny udział prezesa. To lider naszej formacji, osoba, która będzie na pewno nadawać dużą dynamikę naszej kampanii, a już początkiem września, podczas konwencji PiS tutaj, w Warszawie, właśnie zainaugurowanej przez prezesa Kaczyńskiego, ten udział będzie wyraźny, znaczący i widoczny – stwierdził Tomasz Poręba na konferencji prasowej.

Forum w Krynicy. Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy odbędzie się 4-6 września. Swój udział potwierdził m.in. premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wystąpi w sesji plenarnej „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?“. To samo pytanie jest hasłem całego tegorocznego Forum Ekonomicznego, dlatego sesja z udziałem Mateusza Morawieckiego to centralne wydarzenie forum.

Konwencja KO. Kilka dni później, 8 września – najprawdopodobniej w Warszawie – odbędzie się samorządowa konwencja Koalicji Obywatelskiej, która – jak podkreślają politycy tej partii – ma być de facto startem kampanii wyborczej Platformy i Nowoczesnej. – Trwają tutaj ostatnie przymiarki, żeby to był taki start Koalicji Obywatelskiej i programowy i polityczny, pokazujący, że chcemy jako Koalicja Obywatelska przyciągać różne nowe środowiska, więc mocno się szykujemy na 8 września – mówił Tomasz Siemoniak w Polsat News.

Konwencje SLD i PSL. 8 września – w dniu wspomnianej konwencji KO – w Dąbrowie Górniczej odbędzie się konwencja SLD inaugurująca kampanię wyborczą tej partii. Z kolei 9 września w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa PSL podczas której zostanie przedstawiony program wyborczy “Rzeczpospolita samorządowa”.

Sejm po przerwie. 12 września odbędzie się pierwsze po wakacyjnej przerwie trzydniowe posiedzenie Sejmu. W aktualnym porządku obrad nie ma zbyt wielu politycznych tematów, ale posłowie w ostatnim dniu posiedzenia, tj. w piątek zajmą się wyborem Rzecznika Praw Dziecka. W planie jest też m.in. sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku oraz sprawozdanie komisji o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia – Świętem Państwowym – “Święto Chrztu Polski”.

PAD w USA. Spotkanie Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą odbędzie się 18 września. Polski prezydent ma odwiedzić Waszyngton wraz z małżonką. Poruszone zostaną tematy partnerstwa strategicznego, handlu, wojska i bezpieczeństwa. Ponadto Para Prezydencka 24-26 września złoży drugą wizytę w USA, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Z kolei 17 września PAD uda się do Bukaresztu w związku ze szczytem Inicjatywy Trójmorza, a 13 września weźmie udział w szczycie głów państw Grupy Arraiolos na Łotwie.

Aktualizacja ratingu Polski. 14 września Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona przeglądu ratingu Polski. Agencja w marcu nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

Decyzja ws. KRS. 17 września Europejska Sieć Rad Sądownictwa ma zdecydować w sprawie dalszego członkostwa polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w tej organizacji. Pod koniec sierpnia KRS podjęłą decyzję, iż nie podejmuje działań zmierzających do wystąpienia z ENCJ.

Wysłuchanie Polski ws. praworządności. 18 września, na unijnej naradzie ministerialnej, ma odbyć się kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury praworządności. Temat szeroko pojętej praworządności i zmian w polskim sądownictwie będzie zresztą obecny przez cały wrzesień – trwa kolejny nabór do SN, a prezydent Duda będzie musiał podjąć decyzję ws. “starych” sędziów SN, a także nowych.

Nieformalne spotkanie szefów państw i rządów. 20 września unijni szefowie państw i rządów odbędą nieformalne spotkanie w austriackim Salzburgu. Tematem spotkania ma być bezpieczeństwo i migracja. Gospodarzem będzie Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, sprawującej obecnie prezydencję w radzie. Spotkanie poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Będzie on reprezentował UE wraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem.

Fot. Sejm