W nadchodzącym tygodniu odbędzie się ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ordynacji do PE, a także – co bardzo prawdopodobne – projektem w praktyce prowadzącym do przyspieszenia wyboru I prezesa SN.

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, a komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zajmie się wnioskiem o postawienie prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

Rząd przyjmie projekte uchwały ws. ustanowienia programu Dostępność Plus, który jakiś czas temu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, a minister rolnictwa przedstawi w Sejmie informację o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd. Niewykluczone, że posłowie wybiorą skład osobowy komisji śledczej ds. VAT. Z kolei na początku tygodnia odbędzie się posiedzenie komisji weryfikacyjnej.

*****

Posiedzenie KW. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Około 11:30 planowana jest konferencja prasowa członków komisji i ogłoszenie decyzji ws. nieruchomości położonej przy ul. Krakowskie Przedmieście 83 oraz Senatorskiej 7.

Rząd o Dostępność Plus. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 10:00 – zajmie się projektem w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Dostępność Plus. To, oprócz spraw bieżących, jedyny punkt w porządku obrad tego posiedzenia.

TK o sprawie Kamińskiego. Na wtorek na 9:00 Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin wyroku w sprawie, którą przed rokiem skierował do TK prokurator generalny. Chodzi o to – mówiąc w skrócie – czy zastosowanie przez prezydenta prawa łaski zobowiązuje sąd do zakończenia postępowania, niezależnie od jego etapu. W praktyce będzie to wyrok ws. aktu łaski wobec byłych szefów CBA.

Komisja o Kwiatkowskim. We wtorek o 13:00 sejmowa komisja odpowiedzialności na zamkniętym posiedzeniu zajmie się wstępnym wnioskiem o postawienie Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu. Komisja przesłucha m.in. dyrektora delegatury NIK Przemysława Szewczyka, a także radcę prezesa NIK Joannę Wojnarowską. Ustali też listę i harmonogram przesłuchania świadków oraz rozpatrzy wnioski dowodowe złożone przez obrońców.

Sejm o SN. Nowa wersja harmonogramu nie jest co prawda jeszcze dostępna, ale wszystko wskazuje na to, że na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę, Sejm zajmie się projektem, który w praktyce prowadzi do przyspieszenia wyboru I prezesa SN. Zgodnie z propozycją PiS, Zgromadzenie Ogólne sędziów SN wybiera i przedstawia prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN.

Sejm o zmianie ordynacji do PE. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem, który widziała 300POLITYKA, w środę rano odbędzie się II czytanie projektu zmiany ordynacji do PE. Propozycję PiS kilka dni temu przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna. Niewykluczone, że w bloku głosowań – zapewne w piątek rano – Sejm przyjmie cały projekt. W innym przypadku prace zakończą się dopiero po wakacjach.

Sejm o zmianach w regulaminie. We wtorek o 16:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędzie się II czytanie projektu zmian w regulaminie Sejmu, zakładającego wprowadzenie przepisów pozwalających na obniżenie uposażenia poselskiego i diety posła w sytuacji, gdy jego zachowanie narusza powagę Sejmu również poza salą posiedzeń, a także gdy poseł naruszy spokój i porządek w sposób rażący. W praktyce jest to konsekwencja niedawnego projektu dot. godnego zachowania parlamentarzystów, który przeszedł już przez Sejm. II czytanie ma odbyć się w środę późnym wieczorem.

Przesłuchanie Rostowskiego. W środę o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jana Vincenta-Rostowskiego. Dzień wcześniej, we wtorek o 10:00 posłowie przesłuchają byłego Głównego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza, a w poniedziałek – także o 10:00 – syndyka masy upadłości Amber Gold w upadłości likwidacyjnej Józefa Dębińskiego oraz byłą Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku Violettę Górecką.

Informacja o skutkach suszy. W czwartek o 13:00 – zgodnie z wstępną wersją harmonogramu – minister rolnictwa i rozwoju wsi ma przedstawić Sejmowi informację o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd. Debata w tej sprawie ma potrwać do 15:00.

Komisja śledcza ds. VAT. Na poprzednim posiedzeniu Sejm powołał komisję śledczą ds. VAT, teraz w konsekwencji powinien powołać jej skład osobowy. Niewykluczone, że nastąpi to na najbliższym posiedzeniu Sejmu – w innym przypadku sprawa przeciągnie się do połowy września, kiedy posłowie kolejny raz pojawią się na Wiejskiej.

Fot. Sejm