Czerwiec w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg tzw. prekampanii samorządowej, przedstawienie kandydata PO na prezydenta Gdańska czy decyzja SLD ws. Warszawy. Sejm zbierze się pierwszy raz po zakończeniu protestu rodziców niepełnosprawnych, a Senat przegłosuje ustawę zakładającą obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%.

Najpewniej w czerwcu powstanie powstanie komisja śledcza ds. VAT, a komisja ds. Amber Gold przesłucha Mariana Janickiego i Tomasza Arabskiego. Papież Franciszek przyjmie na audiencji premiera Mateusza Morawieckiego, a wizyty w Polsce złożą prezydenci Niemiec i Rumunii. Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski, a prezydent Duda przedstawi pytania referendalne.

Rząd przedstawi założenia budżetu państwa na 2019 rok, w Krakowie odbędzie się kongres Impact’18 z udziałem premiera Morawieckiego, a pod koniec miesiąca w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Ponadto niewykluczone, że w czerwcu zapadną jakieś decyzje ws. dialogu między polskim rządem a KE dot. praworządności w Polsce.

*****

Audiencja Morawieckiego u papieża. 4 czerwca o 10:00 papież Franciszek przyjmie na audiencji premiera Mateusza Morawieckiego. Po audiencji i spotkaniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem szef rządu złoży kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Projekt dot. zachowania parlamentarzystów. 4 czerwca o 18:00 na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych odbędzie się I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu, zakładającego nałożenie na posłów i senatorów obowiązek należytego zachowania odpowiadającego pełnionej funkcji nie tylko na sali posiedzeń, ale także w innych miejscach, w których przebywają parlamentarzyści – z samego projektu wynika, że chodzi o teren będący w zarządzie Kancelarii Sejmu.

Komisja śledcza ds. VAT. 5 czerwca o 15:00 sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy dwa projekty uchwał ws. powołania – autorstwa PiS oraz Kukiz ‘15 – komisji śledczej ds. VAT. Można przypuszczać, że powołanie komisji nastąpi także w czerwcu, na jednym z dwóch posiedzeń Sejmu. Posłowie będą musieli wybrać także skład osobowy komisji.

Rozmowy dot. niepełnosprawnych. – Mamy przygotowany zakres spotkań, które będą odbywały się w Centrum Dialogu – mówiła Elżbieta Rafalska na konferencji w KPRM. 5 czerwca odbędzie się spotkanie dot. warsztatów terapii zajęciowej. W drugiej połowie miesiąca planowane są rozmowy z pracodawcami osób niepełnosprawnych ws. projektu ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. Ponadto Jacek Sasin zapowiedział na czerwiec konkretne propozycje reformy systemu orzecznictwa dot. osób niepełnosprawnych.

Wotum nieufności wobec Szydło i Rafalskiej. Wnioski PO o wyrażenie wotum nieufności wobec Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej zostaną rozpatrzone – zgodnie ze wstępnym harmonogramem – 5 czerwca między 15:45 a 18:45. Tak wynika z wstępnego harmonogramu posiedzenia Sejmu. Do głosowania dojdzie zapewne dzień później, w środę, 6 czerwca rano. Z kolei 4 czerwca o 17:00 wnioski zaopiniuje sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Sejmowa komisja o GetBack. 5 czerwca o 12:00 sejmowa komisja finansów publicznych omówi “sytuację firmy GetBack SA oraz ponad 9 tys. inwestorów, którzy nabyli obligacje tej spółki oraz nadzoru nad działalnością emitenta realizowanego przez KNF i MF”. Informację w tej sprawie przedstawią przedstawiciele KNF oraz Ministerstwa Finansów.

Przesłuchania Janickiego i Arabskiego. 5 czerwca o 14:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego szefa BOR Mariana Janickiego. Dzień później, 6 czerwca o 10:00 komisja przesłucha byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego. Ponadto posłowie 5 czerwca o 10:15 przesłuchają byłego funkcjonariusza BOR Dariusza Palczewskiego, a 6 czerwca o 14:00 na zamkniętym posiedzeniu – funkcjonariusza ABW.

Obniżka uposażeń parlamentarzystów. Senat na posiedzeniu 6-8 czerwca zajmie się obniżeniem uposażeń parlamentarzystów o 20%. W maju senacka komisja przyjęła nowelizację tej ustawy, ale Senat nie zdążył jej przegłosować. Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski tłumaczył wtedy, że posiedzenie zostało wydłużone z 3 do 5 dni, a i tak senatorowie nie zdążyli zająć się kilkoma ustawami uchwalonymi przez Sejm.

Wizyty prezydentów Niemiec i Rumunii. 5-6 czerwca wizytę w Polsce złoży prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką. Z kolei 7 czerwca wizytę w Polsce złoży prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Dokładny harmonogram wizyty nie jest jeszcze znany, ale można przypuszczać, że prezydenci spotkają się przede wszystkim z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Aktualizacja ratingu przez Fitch. 8 czerwca Fitch dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Ponadto 8 czerwca aktualizacji ratingu Polski dokona kanadyjska agencja DBRS.

Spotkanie Prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki. 8 czerwca prezydent Andrzej Duda będzie gospodarzem spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym udział wezmą przedstawiciele państw wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii oraz Czech.

Pytania referendalne. – Najbardziej prawdopodobne jest to, że 12 czerwca na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju prezydent przedstawi pytania. Po przedstawieniu tych pytań będziemy mieli miesięczny okres dyskusji uszczegóławiającej, możliwości pewnych korekt, dlatego że spodziewamy się, że po 20 lipca będzie kierowany do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum krajowego. Senat ma 14 dni od momentu skierowania projektu postanowienia – zapowiedział Paweł Mucha w PR3.

Prekampania samorządowa. Czerwiec to kolejny miesiąc tzw. prekampanii samorządowej. Poszczególne partie będą przedstawiać kolejnych kandydatów, a ci będą prowadzić “rozmowy z Polakami”. – Codziennie dowiadujemy się o kolejnych miejscach, gdzie mamy wspólnych kandydatów czy kandydatów niezależnych, których wspólnie popieramy, tak że wydaje się, że do końca czerwca będziemy już mieli tę mapę w Polsce wypełnioną – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w PR1.

Kandydat PO na prezydenta Gdańska. – 23 czerwca zostanie przedstawiony kandydat na prezydenta Gdańska. Będzie konwencja regionalna Platformy – poinformował Sławomir Neumann na briefingu w Gdańsku.

Założenia budżetu i danina solidarnościowa. Zgodnie z prawem, rząd w terminie do 15 czerwca musi przedstawić założenia projektu budżetu państwa na 2019 rok, które będą stanowiły podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej. Niedawno rzecznik rządu Joanna Kopcińska sugerowała, że w połowie miesiąca, być może razem z założeniami budżetu, zostaną przedstawione założenia daniny solidarnościowej.

Kandydat SLD w Warszawie. W czerwcu SLD ma zdecydować, kto będzie kandydatem tej partii na prezydenta Warszawy. Pierwotnie miało do tego dojść już w maju, ale – jak mówiła Anna-Maria Żukowska w rozmowie z 300POLITYKĄ – potrzeba czasu do namysłu. – Potrzeba czasu do namysłu. Lepiej decyzję przesunąć, niż podjąć za szybko. Warszawa to będzie najważniejsza bitwa wyborów samorządowych. Dlatego wszyscy muszą być pewni decyzji i do niej przekonani, bo ponieważ idziemy z własnego komitetu, to drużyna musi być w pełni skonsolidowana – tłumaczyła rzecznik SLD. W ostatnim czasie politycy Sojuszu mówili o możliwej kandydaturze Katarzyny Piekarskiej. Wcześniej – o Andrzeju Celińskim.

Sądy. W czerwcu zostaną opublikowane zaległe orzeczenia TK – wydane na podstawie “kompromisowych” przepisów, które parlament przyjął kilka tygodni temu – a w życie wejdzie ostatnia, przynajmniej na chwilę obecną. nowelizacja ustaw sądowych. Być może dowiemy się także, czy dla KE dotychczasowe ustępstwa są wystarczające, czy też będą konieczne dalsze zmiany.

Impact’18. 13-14 czerwca w Krakowie odbędzie się kongres Impact’18 poświęcony trendom technologicznym w innowacyjnych branżach oraz wyzwaniom nowoczesnej gospodarki. Gościem kongresu będzie m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Wybór ławników SN. Termin na wybór przez Senat ławników Sądu Najwyższego upływa 3 lipca, co w praktyce oznacza, że do wyboru może dojść na posiedzeniu 6-8 albo 27-29 czerwca, bo kolejne zaplanowano dopiero na 17-19 lipca. Wydaje się, że bardziej prawdopodobny jest ten drugi termin, ponieważ Senat na pierwszym czerwcowym posiedzeniu przyjmie małą nowelizację regulaminu dot. ławników SN.

Szczyt RE. 28-29 czerwca w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów będą rozmawiać o migracji, bezpieczeństwie i obronie, zatrudnieniu, wzroście i konkurencyjności, innowacjach i cyfrowej Europie, długoterminowym budżecie UE oraz stosunkach zewnętrznych. Przywódcy UE zajmą się też o brexitem (w gronie UE-27) i strefą euro (szczyt strefy euro).

Fot. Sejm