Najbliższy tydzień w polityce to przede wszystkim jedyne majowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego posłowie zajmą się kilkoma ważnymi projektami – przede wszystkim częściową realizacją postulatów protestujących rodziców – choć ci nie zamierzają ustępować, kolejną nowelizacją ustaw sądowych, obniżeniem uposażeń parlamentarzystów czy powołaniem komisji śledczej ds. VAT.

Sejmowe komisje z kolei zajmą m.in. zaopiniowaniem kandydatury Marka Magierowskiego na ambasadora RP w Izraelu, a także sprawą postawienia Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu. Z kolei komisja śledcza ds. Amber Gold powróci do przesłuchania funkcjonariuszy ABW i SKW.

Tuż przed weekendem odbędzie się tweetup Patryka Jakiego, a w sobotę konwencja samorządowa SLD oraz – kolejny rok z rzędu – Marsz Wolności organizowany przez PO. Niewykluczone, że w nadchodzącym tygodniu poznamy także kandydata Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska, a także decyzję Jacka Majchrowskiego ws. startu w Krakowie. Z kolei prezydent Andrzej Duda odwiedzi m.in. Pomorze.

*****

Sąd ws. Gawłowskiego. W poniedziałek o 9:00 Sąd Okręgowy w Szczecinie rozpozna zażalenie na tymczasowy areszt dla posła Stanisława Gawłowskiego. Sprawę ma rozpatrzyć jednoosobowo sędzia, który został wyznaczony w losowaniu.

Renta socjalna. W poniedziałek o 19:30 na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbędzie się I czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, zakładającego podwyższenie renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, tj. 1029,80 zł. To realizacja jednego z postulatów protestujących rodziców. II czytanie odbędzie się dzień później, we wtorek o 13:00, a Sejm przyjmie cały projekt w trakcie jednego z bloków głosowań. Na posiedzeniu ma być procedowany także drugi projekt dot. dodatku, ale dokładny termin jego rozpatrzenia nie jest jeszcze znany.

Społeczny Komitet Lewicy Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W poniedziałek o 11:00 odbędzie się inauguracyjne spotkanie Społecznego Komitetu Lewicy Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. Aleksander Kwaśniewski, Robert Biedroń, Karol Modzelewski, Danuta Waniek, Włodzimierz Czarzasty, Wanda Nowicka, Włodzimierz Cimoszewicz czy Andrzej Celiński.

PAD na Pomorzu. Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek uda się do województwa pomorskiego. O 15:35 w Sztumie złoży wieniec przy pomniku Rodła, a o 16:15 spotka się z mieszkańcami Sztumu. Następnie, o 18:30 PAD spotka się z mieszkańcami Pelplina. Z kolei we wtorek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda weźmie udział w wydarzeniu Startupy w Pałacu – KOOPERACJA.

Razem o skrócenie czasu pracy. – W poniedziałek przed Sejmem ogłaszamy zbiórkę podpisów w sprawie skrócenia czasu pracy. Obywatelski projekt ustawy “Pracujmy krócej” to godzina więcej na obowiązki rodzinne, na naukę czy po prostu na odpoczynek. Ale krótszy tydzień pracy to przede wszystkim sygnał dla polskich firm: koniec z rabunkowym gospodarowaniem ludźmi. Partia Razem chce wprowadzenia tej zmiany w sposób bezpieczny dla gospodarki – stopniowo, krok po kroku. A jeśli firma naprawdę musi trzymać ludzi w pracy dłużej? Niech zapłaci wyższą stawkę za nadgodziny. Polacy zasługują na równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem – zapowiedział Adrian Zandberg w “Super Expressie”.

Rząd po majówce. Pierwsze majowe posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się we wtorek. W porządku obrad trzy projekty: dot. ochrony roślin, organizacji rynku mleka oraz przetworów mlecznych oraz zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a także tradycyjnie sprawy bieżące.

Amber Gold. W tym tygodniu komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha funkcjonariuszy ABW i SKW – częściowo na posiedzeniach zamkniętych dla mediów. Przesłuchania odbędą się we wtorek, środę i czwartek. Ponadto w środę przed komisją stanie były dyrektor centrum analiz ABW Rafał Kowal.

Obniżka uposażeń dla parlamentarzystów. Pod koniec kwietnia sejmowa komisja regulaminowa przyjęła projekt zakładający obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Wszystko wskazuje na to, że propozycja zgłoszona przez PiS zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu. II czytanie zaplanowano odbędzie się we wtorek o 18:00, a głosowanie w trakcie jednego z bloków głosowań.

Zmiany w ustawach sądowych. PiS złożyło w ubiegłym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o SN oraz niektórych innych ustaw, zakładający zmianę przepisów dot. skargi nadzwyczajnej oraz procedury mianowania na stanowisko asesora sądowego w sądzie powszechnym. Zgodnie z zapowiedziami polityków obozu rządzącego, ta propozycja ma być procedowana – i zapewne uchwalona w błyskawicznym tempie – na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Senat. W środę o 11:00 rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu. W porządku jest m.in. informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w 2016 roku, ale harmonogram zostanie zapewne uzupełniony o niektóre ustawy, uchwalone przez Sejm w najbliższym tygodniu, które PiS chciałoby szybko wdrożyć – chodzi m.in. o podniesienie renty socjalnej czy nowelizację ustawy o SN.

Komisja śledcza ds. VAT. Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu ma powstać komisja śledcza ds. VAT, którą PiS zapowiadało kilka tygodni temu. Zgłoszony przez PiS projekt uchwały został już skierowany do I czytania, które – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się w środę o 21:30, razem z drugim projektem autorstwa Kukiz ’15. Marcin Horała – który ma zostać przewodniczącym komisji – mówił w połowie kwietnia, że “wszystko wskazuje na to, że komisja śledcza zostanie powołana na następnym posiedzeniu Sejmu”.

Zaopiniowanie kandydatury Magierowskiego. W czwartek o 13:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Marka Magierowskiego na stanowisko ambasada RP w Izraelu. Tym samym potwierdzają się styczniowe informacje 300POLITYKI.

Wniosek o odwołanie Kuchcińskiego. W pierwszej połowie kwietnia opozycja złożyła wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Zgodnie z regulaminem, rozpatrzenie takiego wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku. Najbliższe posiedzenie przypada akurat na ten tydzień.

Wotum nieufności wobec Glińskiego. Wniosek opozycji – zainicjowany przez PSL – o odwołanie Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury został już skierowany do komisji kultury. Posiedzenie w tej sprawie nie zostało jeszcze wyznaczone, ale można przypuszczać, że Sejm zajmie się tym wnioskiem na tym posiedzeniu. W innym przypadku zostanie on rozstrzygnięty dopiero w czerwcu, bo wtedy Sejm zbierze się kolejny raz. Na rozpatrzenie czekają też wnioski o wotum nieufności wobec Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej.

Wizyta prezydenta Czech. W czwartek i piątek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Czech Milos Zeman wraz z małżonką. Dokładny harmonogram wizyty nie jest znany, ale wiadomo, że Zeman spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 16:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej powróci do sprawy Krzysztofa Kwiatkowskiego. W planie jest rozpatrzenie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK – wyjaśnienia, a także ustalenie dalszego toku postępowania komisji oraz propozycji harmonogramu przesłuchiwania świadków.

Tweetup Jakiego. W piątek o 18:00 odbędzie się organizowany tweetup przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego. Jaki zapowiada, że event zostanie zorganizowany na barce, a w social media będzie promowany pod hashtagiem #JakiTweetup.

Konwencja SLD. W sobotę o 11:00 w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa SLD. W najbliższym czasie, być może w środę, ugrupowanie przedstawi także swojego kandydata na prezydenta Warszawy – będzie to najpewniej Andrzej Celiński.

Marsz Wolności. W sobotę o 13:00 w Warszawie odbędzie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. – Wszyscy, którzy chcą Polski praworządnej, którzy chcą niezależnego sądownictwa, przestrzegania Konstytucji i podmiotowej obecności Polski w Unii Europejskiej, są zaproszeni do Warszawy. To chwilę po święcie Europy i to tradycyjne nawiązanie do marszu wolności sprzed roku i do marszu europejskiego sprzed dwóch lat. Te dwa marsze, organizowane przez Platformę Obywatelską, zgromadziły ponad 100 tysięcy ludzi. Uważam, że teraz też nas będzie bardzo wielu i musimy pokazać, że cały czas będziemy się upominać o praworządność w Polsce – mówił w Sejmie Jan Grabiec.

Kandydat PO i N na prezydenta Gdańska. – Koalicja obywatelska PO i Nowoczesnej po weekendzie majowym przedstawi kandydata na prezydenta Gdańskazapowiedział Sławomir Neumann w rozmowie z PAP. Kandydatem będzie najpewniej albo Agnieszka Pomaska, albo Jarosław Wałęsa. Grzegorz Schetyna wykluczył niedawno poparcie dla Pawła Adamowicza.

Decyzja Majchrowskiego. – Decyzję o kandydowaniu podejmę w długi weekend – zapowiedział Jacek Majchrowski, odnosząc się do pytań o jego ponowny start w wyborach na prezydenta Krakowa. Swoją decyzję ma ogłosić w tygodniu następującym po długim weekendzie majowym. Jak dodał, na razie analizuje wszystkie za i przeciw.

Fot. Sejm