Prace nad obniżeniem uposażeń parlamentarzystów, podwyższeniem renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy czy komisją śledczą ds. VAT – to tematy, które zdominują majowe posiedzenie Sejmu – jedyne w tym miesiącu. Sejmowe komisje zajmą się kandydaturą Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora RP w Izraelu, a także nad postawieniem Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

Maj to także kolejny etap nieformalnej kampanii samorządowej. Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski zapowiedzieli już kilka eventów na długi weekend, a w kolejnym tygodniu Platforma i Nowoczesna mają przedstawić swojego kandydata na prezydenta Gdańska. Mniej więcej w tym samym czasie decyzję ws. startu na prezydenta Krakowa podejmie Jacek Majchrowski.

Prezydent Andrzej Duda, w związku z przewodnictwem Polski w RB ONZ, uda się do USA. Niewykluczone, że TK wyznaczy termin rozprawy ws. nowelizacji ustawy o IPN – w lutym zaskarżył ją prezydent. Julia Przyłębska dała do zrozumienia, że nastąpi to w stosunkowo niedługim czasie, bo nie ma już żadnych przeszkód proceduralnych.

W połowie miesiąca kwestią praworządności w Polsce zajmie się unijna rada ds. ogólnych – być może wcześniej dowiemy się, czy PiS zamierza przeforsować kolejne zmiany w ustawach sądowych. Swoją konwencję planuje SLD, które ma przedstawić też kandydata na prezydenta Warszawy. Platforma z kolei organizuje w Warszawie – tak, jak w ubiegłym roku – Marsz Wolności.

Ponadto 24 maja upływa termin na zgłaszanie kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Zgodnie z nową ustawą o SN, Senat przystępuje do wyboru 36 ławników SN pierwszej kadencji, ale raczej nie nastąpi to w maju, bo jedyne posiedzenie w tym miesiącu zaplanowano na pierwszą połowę maja, a kolejne – dopiero na czerwiec. Także w maju odbędzie się kolejne posiedzenie KRS.

*****

Kontynuacja sejmowego protestu. W Sejmie ciągle trwa protest rodziców i opiekunów niepełnosprawnych osób. Wiele wskazuje na to, że ten stan rzeczy nie zmieni się w najbliższych dniach, bo opiekunowie odrzucili kolejną propozycję rządu, a Sejm zbiera się dopiero 8 maja. Protestujący zapowiadają obecność w Sejmie przez cały długi majowy weekend.

Prezydencja Polski w RB ONZ. 1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Od 1 maja nasz kraj będzie sprawować miesięczne przewodnictwo w radzie. Wśród tematów obrad rady w czasie polskiej prezydencji znajdą się konflikt w Syrii i stosunki społeczności międzynarodowej z Koreą Płn., o czym poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Obchody Święta Pracy. 1 maja wypada Międzynarodowe Święto Pracy. Jak zapowiada SLD, “w ten szczególny dzień będziemy manifestować, aby upomnieć się nie tylko o godną płacę, pracę i prawa pracownicze, ale również o wolność, równość i swobody obywatelskie dla wszystkich obywateli”. Pochód w kierunku placu Zamkowego w Warszawie rozpocznie się o 12:00.

Propozycja nowego budżetu UE. 2 maja Komisja Europejska ma przedstawić projekt budżetu UE na lata 2021-2027. Według nieoficjalnych informacji, po raz pierwszy będzie on połączony z propozycją uzależnienia otrzymywania funduszy od praworządności – choć oficjalnie będzie mowa o efektywnym zarządzaniu finansami.

Obchody 3 maja. 3 maja prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja. O 10:00 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny, a o 12:00 – uroczystość na placu Zamkowym, gdzie PAD zabierze głos. Zdaniem współpracowników prezydenta, będzie to ważne wystąpienie dot. referendum konsultacyjnego.

Decyzja Gersdorf. Zgodnie z nową ustawą o SN – która weszła w życie 3 marca – sędziowie SN, którzy ukończyli lub ukończą do 3 lipca 65 lat, następnego dnia, czyli 4 lipca, przechodzą w stan spoczynku, chyba że w ciągu miesiąca złożą prośbę o dalsze orzekanie przez trzy lata, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W teorii więc Małgorzata Gersdorf ma do 3/4 maja czas na podjęcie decyzji, ale w praktyce ogłosiła już, że stosownej prośby nie zgłosi. Także w maju odbędzie się kolejne posiedzenie KRS, a 24 maja upłynie termin na zgłaszanie kandydatów na ławników SN.

Kandydat PO i N na prezydenta Gdańska. – Koalicja obywatelska PO i Nowoczesnej po weekendzie majowym przedstawi kandydata na prezydenta Gdańskazapowiedział Sławomir Neumann w rozmowie z PAP. Kandydatem będzie najpewniej albo Agnieszka Pomaska, albo Jarosław Wałęsa. Grzegorz Schetyna wykluczył niedawno poparcie dla Pawła Adamowicza.

Decyzja Majchrowskiego. – Decyzję o kandydowaniu podejmę w długi weekend – zapowiedział Jacek Majchrowski, odnosząc się do pytań o jego ponowny start w wyborach na prezydenta Krakowa. Swoją decyzję ma ogłosić w tygodniu następującym po długim weekendzie majowym. Jak dodał, na razie analizuje wszystkie za i przeciw.

Renta socjalna. 7 maja o 19:30 na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbędzie się I czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, zakładającego zmianę kwoty renty socjalnej poprzez jej podwyższenie do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, to jest do kwoty 1029,80 zł. To realizacja jednego z postulatów protestujących rodziców. II czytanie odbędzie się 8 maja o 13:00, a Sejm przyjmie cały projekt w tym samym tygodniu.

Obniżka uposażeń dla parlamentarzystów. Pod koniec kwietnia sejmowa komisja regulaminowa przyjęła projekt zakładający obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20%. Wszystko wskazuje na to, że propozycja zgłoszona przez PiS zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 8-11 maja. II czytanie zaplanowano odbędzie się 8 maja o 18:00.

Zaopiniowanie kandydatury Magierowskiego. 10 maja o 13:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Marka Magierowskiego na stanowisko ambasada RP w Izraelu. Tym samym potwierdzają się styczniowe informacje 300POLITYKI.

Wniosek o odwołanie Kuchcińskiego. W pierwszej połowie kwietnia opozycja złożyła wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Zgodnie z regulaminem, rozpatrzenie takiego wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku. Najbliższe posiedzenie przypada akurat na 8-11 maja.

Komisja śledcza ds. VAT. Na najbliższym posiedzeniu 8-11 maja ma powstać komisja śledcza ds. VAT, którą PiS zapowiadało kilka tygodni temu. Zgłoszony przez PiS projekt uchwały został już skierowany do I czytania, które – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się 9 maja o 21:30, razem z drugim projektem autorstwa Kukiz ‘15. Marcin Horała – który ma zostać przewodniczącym komisji – mówił w połowie kwietnia, że “wszystko wskazuje na to, że komisja śledcza zostanie powołana na następnym posiedzeniu Sejmu”.

Wotum nieufności wobec Glińskiego. Wniosek opozycji – zainicjowany przez PSL – o odwołanie Piotra Glińskiego z funkcji ministra kultury został już skierowany do komisji kultury. Posiedzenie w tej sprawie nie zostało jeszcze wyznaczone, ale można przypuszczać, że Sejm zajmie się tym wnioskiem na majowym posiedzeniu. W innym przypadku zostanie on rozstrzygnięty dopiero w czerwcu, bo wtedy odbędzie się kolejne posiedzenie Sejmu.

Komisja o Kwiatkowskim. 10 maja o 16:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej powróci do sprawy Krzysztofa Kwiatkowskiego. W planie jest rozpatrzenie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK – wyjaśnienia, a także ustalenie dalszego toku postępowania komisji oraz propozycji harmonogramu przesłuchiwania świadków.

Konwencja SLD. 12 maja odbędzie się konwencja samorządowa SLD – zapowiedział to szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Ponadto 7 maja partia przedstawi komitet obchodów stulecia niepodległości środowisk lewicowych, na którego czele stanie Aleksander Kwaśniewski. W najbliższym czasie ugrupowanie przedstawi także swojego kandydata na prezydenta Warszawy – będzie to najpewniej Andrzej Celiński.

Marsz Wolności. 12 maja w Warszawie odbędzie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. – Wszyscy, którzy chcą Polski praworządnej, którzy chcą niezależnego sądownictwa, przestrzegania Konstytucji i podmiotowej obecności Polski w Unii Europejskiej, są zaproszeni do Warszawy. To chwilę po święcie Europy i to tradycyjne nawiązanie do marszu wolności sprzed roku i do marszu europejskiego sprzed dwóch lat. Te dwa marsze, organizowane przez Platformę Obywatelską, zgromadziły ponad 100 tysięcy ludzi. Uważam, że teraz też nas będzie bardzo wielu i musimy pokazać, że cały czas będziemy się upominać o praworządność w Polsce – mówił w Sejmie Jan Grabiec.

Rada ds. ogólnych o Polsce. 14 maja unijna rada ds. ogólnych znów ma zająć się kwestią praworządności w Polsce. Zdaniem części komentatorów, ministrowie ds. europejskich mogliby “wygasić” procedurę art. 7 wobec Polski, ale konieczne są dalsze ustępstwa. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w obozie władzy są rozważane różne warianty, ale projekt na chwilę obecną nie wpłynał do Sejmu. Teoretycznie PiS jest w stanie uchwalić stosowną ustawę jeszcze przed 14 maja.

PAD w USA. 16-20 maja prezydent Andrzej Duda z małżonką złoży wizytę w USA. W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent poprowadzi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku debatę otwartą wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Głównym celem wizyty Pary Prezydenckiej w Chicago będą spotkania z Polonią.

TK o IPN. Termin rozprawy ws. nowelizacji ustawy o IPN – zaskarżonej przez prezydenta Dudę – nie został co prawda wyznaczony, ale możliwe, że nastąpi to w maju, czego nie wykluczyła Julia Przyłębska. – Nie ma już żadnych przeszkód proceduralnych, żeby wkrótce wyznaczyć termin. Tak, że myślę, że wkrótce będzie wyznaczony – mówiła prezes TK w Polskim Radiu. Zapytana, czy możemy poznać termin tej rozprawy po długim weekendzie majowym, odparła: “Być może tak będzie”. Ponadto 24 maja TK ogłosi orzeczenie – na wniosek RPO – w sprawie ustawy antyterrorystycznej, a 29 maja odbędzie się rozprawa ws. stosowania dowodów zdobytych z podsłuchu

Fot. Sejm