Informacja szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku – czyli tzw. expose – rozpocznie się w środę o 9:00. Debata na ten temat potrwa przez zasadniczą część dnia i zakończy się planowo o 18:00. Dzień wcześniej tez expose wysłucha sejmowa komisja spraw zagranicznych na zamkniętym posiedzeniu.

We wtorek o 17:45 – według wstępnego harmonogramu – odbędzie się II czytanie projektu nowelizacji ustawy o KRS, zgodnie z którym posiedzenie rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów.

Wszystko wskazuje na to że PiS uchwali tę krótką nowelizację w czwartkowym bloku głosowań, między 17:00 a 21:00. I czytanie odbędzie się w poniedziałek na sejmowej komisji sprawiedliwości. Na razie nie wiadomo, czy w tej sprawie zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu.

Sejm zapewne uchyli też immunitety posłom opozycji: Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz Ryszardowi Petru, a także wyrazi zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Gawłowskiego. Są to co prawda punkty sporne, ale PiS na początku posiedzenia zdecyduje o ich włączeniu do porządku obrad.

Fot. Sejm