Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia.

Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta na posiedzeniu Senatu, które rozpoczyna się we wtorek.

Ten tydzień to również wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wielkopolsce, spotkanie Pierwszej Damy z kobietami ze służb i formacji mundurowych, oraz cotygodniowe posiedzenie rządu we wtorek.

Ponadto – co zapowiedział Jacek Sasin w Polsat News – w najbliższych dniach premier Mateusz Morawiecki przedstawi program ograniczenia administracji. Ma być zmniejszona m.in. liczba wiceministrów, co szef rządu sugerował jakiś czas temu.

*****

Senat o uchwałach dot. Marca ‘68. W poniedziałek o 14:00 na posiedzeniu senackiej komisji ustawodawczej odbędą się pierwsze czytania dwóch projektów uchwał dot. Marca ‘68 – autorstwa senatorów PiS i PO. W ubiegłym tygodniu marszałek Karczewski zapowiedział że jeżeli w tej sprawie nie będzie zgody, to projekt nie będzie poddany pod obrady. 3-dniowe posiedzenie Senatu rozpoczyna się we wtorek.

Wybór KRS. W poniedziałek o 17:00 zbierze się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by ustalić listę kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie wykazu sędziów wskazanych przez kluby poselskie. Do wyboru dojdzie najpewniej dzień później – Sejm wznowi obrady we wtorek o 12:00, choć wcześniej dodatkowy dzień posiedzenia nie był planowany.

PAD w Wielkopolsce. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w województwie wielkopolskim, gdzie o 17:00 spotka się z mieszkańcami Środy Wielkopolskiej. Z kolei we wtorek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim PAD wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w II edycji “Podsumowania Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”. Ponadto w czwartek o 12:00 Pierwsza Dama spotka się z kobietami ze służb i formacji mundurowych.

Ustawa degradacyjna. W poniedziałek o 18:00 na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej odbędzie się I czytanie projektu tzw. ustawy degradacyjnej, którą rząd przyjął w ubiegły czwartek. Projekt jest procedowany w szybkim tempie, co może wskazywać na chęć niezwłocznego uchwalenia projektu – albo w tym tygodniu, albo na kolejnym posiedzeniu.

Rząd. Rada Ministrów zbierze się we wtorek o 10:00. W porządku dwa projekty: nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności i ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (dokument wykonuje prawo UE), a także nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Spotkanie Juncker-Morawiecki. W czwartek w Brukseli szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Decyzja o spotkaniu zapadła w lutym, podczas szczytu UE.

Fot. Sejm